İZMİR HABERLERİ

Down sendromlu çocuklar film terapisiyle eğitilecek

DHA
22 Nisan 2016 - 17:24Son Güncelleme : 22 Nisan 2016 - 17:25

Down sendromlu çocuklar film terapisiyle eğitilecek

DHA

İZMİR'de, Bornova Belediyesi, Türk Kızılayı Bornova Şubesi, Yaşar Üniversitesi, Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisleri Mezunlar Derneği, İzmir Down Sendromlular Derneği ve Kare Film Prodüksiyon işbirliğiyle "Down Sendromlu Bireyler için Film Terapi Atölyesi Eğitimi" başlatıldı. Üç ay sürecek programın sonunda çocukların çalışmaları özel bir törenle gösterilecek.
Bornova Belediyesi, Türk Kızılayı Bornova Şubesi, Yaşar Ünivesitesi, İzmir Down Sendromlular Derneği, Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisleri Mezunlar Derneği ve Kare Film Prodüksiyon arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Film terapi atölyesi ile çocuklara sinema öğretilecek. Üç ay sürecek eğitimlere katılan down sendromlu bireyler teknik eğitimin yanında hazırlanan senaryo ve çekimlerde de aktif rol alacaklar.
Down sendromlu gençlerin de katıldığı eğlenceli görüntülere sahne olan işbirliği protokol töreninde, Türk Kızılayı Bornova Şubesi Başkanı Fahrettin Dokak, Yaşar Üniversitesi Rektörü Mehmet Cemali Dinçer, İzmir Down Sendromlular Derneği Başkanı Gülnaz Rodoplu, Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisleri Mezunlar Derneği Başkanı Müzeyyen Saraçoğlu, Kare Film Prodüksiyon yetkilisi İzmir Uluslararası Kısa Film Direktörü Yusuf Saygı ve Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hamamcılar'ın attığı imzalarla, film terapi eğitimi başlatıldı.
+1 Down Kafe'de düzenlenen protokol töreninde konuşma yapan Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hamamcılar, “Belediye olarak sosyal sorumluluk projelerinin her zaman yanındayız. Bunun için birçok kurumla işbirliği yaparken, +1 Down Kafe gibi bazı projeleri de hayata geçiriyoruz. Bu işbirliğimize katkı koyan herkese çok teşekkür ederiz" dedi.
DOWN SENDROMLU BİREYLER İÇİN İŞBİRLİĞİ
Down sendromlular için birçok projeye imza attıklarını ifade eden Türk Kızılayı Bornova Şubesi Başkanı Fahrettin Dokak, “Yaptığımız projelerde en büyük destekçimiz olan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila'ya ve işbirliği yaptığımız kuruluşların temsilcileri ile destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bu eğitime katılacak olan down sendromlu bireylerde film eğitiminin her aşamasında aktif rol alacaklar" diye konuştu.
Üniversitelerin sadece eğitim ve araştırma yaparak topluma katkı sağlayamayacağını dile getiren Yaşar Üniversitesi Rektörü Mehmet Cemali Dinçer de şunları söyledi:
"Sosyal sorumluluk projeleri ile de topluma katkı yapılmalı. Fakültemiz Sanat Tasarım Fakültesi eğitim elemanları tarafından programa katılacak olanlara 90 saatlik eğitim verilecek."
Kasım ayına kadar devam edecek projede down sendromlu çocuklara eğitim vereceklerini söyleyen Kare Film Prodüksiyon yetkilisi ve İzmir Uluslararası Kısa Film Direktörü Yusuf Saygı da, "Sanırım bu arkadaşlarımızı tanıdıkça ve hikayelerini dinledikçe bizim onlara öğreteceklerimizin yanında onlardan daha fazla şeyi biz öğreneceğiz. Bu projede yer almaktan gurur duyuyoruz" diye konuştu.
Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisleri Mezunlar Derneği Başkanı Müzeyyen Saraçoğlu, "Renkli ve güzel bir projede daha down sendrumlu çocuklarımızla birlikte olmaktan çok mutluyuz" diyerek duygularını dile getirdi. Dernek olarak 2. kez bir projeye imza attıklarını söyleyen İzmir Down Sendromlular Derneği Başkanı Gülnaz Rodoplu ise katkısı olan herkese teşekkür etti.

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Down sendromlu çocuklar film terapisiyle eğitilecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Nisan 2016 tarihinde saat 17 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Down sendromlu çocuklar film terapisiyle eğitilecek haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:35
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı