Dövizdeki yükseliş “Amerikan Pazarı”nda işleri durdurdu

Hürriyet Haber
23.10.2008 - 12:16 | Son Güncelleme:

Dünyada yaşanan küresel kriz, büyük şirketlerin yanı sıra kozmetik ürünlerinden ayakkabıya, kıyafetten aksesuara kadar çok sayıda ürünün yer aldığı ve dolar kuru üzerinden satış yapan Adana'daki “Amerikan Pazarı” esnafını da etkiledi.

Kurdaki yükseliş nedeniyle ürün yelpazesini artıramayan esnaf, piyasa şartlarına uyum sağlayabilmek için zamlı fiyatlarla satışa sunmak zorunda kalırken diğer yandan ellerindeki ürün bitince yenilerini alamayacakları endişesiyle hareket ediyor.

Bir zamanlar İncirlik Üssü'ne görevli gelen ABD'lilerden temin edilen ürünlerin satışının yapılması dolayısıyla büyük ilgi gören “Amerikan Pazarı”, Türklerin yanı sıra yöreyi ziyarete gelen yabancı turistlerin de alışveriş yapılması dolayısıyla yaşadığı eski hareketli günlerini arıyor.

Özellikle ABD ve sonrasındaki süreçte Uzak Doğu ülkelerinden getirilen markalı, kaliteli ürünlerin yer aldığı, her kesime hitap eden pazarlardaki dükkan sahipleri, artık günü bazen siftah yapamadan kapattıklarını, son finansal kriz nedeniyle de zor günler geçirdiklerini belirtiyor.

Adana'da Kurtuluş Mahallesi'nde 60 dükkanın yer aldığı “Amerikan Pazarı” esnafı yaşanan durgunluktan şikayetçi. Kentte gelenlerin uğramadan gitmediği pazarın esnafı, kurdaki yükseliş nedeniyle ürünlerin fiyatlarına yapılan zamlar satışları yüzde 70'e varan oranlarda düşmesine neden olduğunu ifade ediyorlar.

“Bir zamanlar Adana'ya gelenler pazara uğramadan gitmezdi. Şimdi ise deyim yerindeyse 'sinek avlıyoruz'. Artık evimize ekmek götürmenin derdindeyiz” diyen esnaf, son dönemde artık her günü dolar kuru üzerinden hesaplama yapıp fiyatlarda düzenlemeyle geçirdiklerini, bu durumun da “müşterilerin kaçması”na neden olduğunu ifade ediyorlar.
Ekonomide yaşanan olumsuz tabloya rağmen yine de umudunu kaybetmediğini vurgulayan esnaf, sıkıntılı sürecin çabuk atlatılması temennisinde bulunuyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı