Döviz tahviline ‘şak’ diye 2.1 milyar dolar

Hurrem ŞATIROĞLU
28.07.2001 - 01:27 | Son Güncelleme:

Hazine'nin iç borçlanmada döviz tahviline dönmesi bankalardaki dolarların bir kısmını ortaya çıkardı. Hazine'nin dolar ve euro cinsinden, toplam 500 milyon dolar satmak için açtığı iç borçlanma ihalesine net 2 milyar 86 milyon dolar talep geldi. Toplam satış 519 milyon dolar oldu.

Hazine Müsteşarlığı, iç borçlanmada döviz kağıtlarına dönünce banka kasalarında duran dövizlerin 2 milyar 86 milyon dolarlık bölümü ortaya çıktı. Dün ilk defa gerçekleştirilen döviz cinsinden iç borçlanma tahvillerinin satışa çıkartıldığı Hazine ihalesine yaklaşık 2.1 milyar dolarlık talep gelmesine karşın, Hazine daha önce yaptığı açıklamaya sadık kalarak dolar bazında toplam 519 milyonluk satış gerçekleştirdi.

Merkez Bankası yoluyla gerçekleştirilen satışta hem dolar, hem de euro cinsinden iç borçlanma tahvillerini piyasaya süren Hazine, 10 bin dolar ve 10 bin euroluk tahvilleri, 9.633 dolar ve 9.633 eurodan sattı.

1 milyar 633 milyon dolar ve 467 milyon euro teklifin geldiği ihalede, Hazine 519 milyon dolar satış gerçekleştirdi. Borçlanmanın yüzde 75.4'ü dolar, yüzde 24.6'sı euro cinsinden yapıldı.

Altı ayda bir, yüzde 4 kupon ödemeli olan tahvillerin ilk kupon ödemeleri 25 Ocak 2002'de yapılacak. Yüzde 12.36 yıllık faizi olan döviz cinsinden iç borçlanma tahvillerinin geri ödemesiyse 26 Temmuz 2002'de gerçekleşecek.

Hazine Müsteşarlığı'nın ilk defa gerçekleştirdiği döviz cinsinden tahvil ihracı farklı değerlendirmelere neden oldu. 500 milyon dolar olarak açıklanan satış rakamına karşılık 2 milyar 86 milyon dolarlık talep gelmesi sevindirici sonuç olarak gösterildi. Hazine'nin, döviz tahvilleriyle iç borçlanmaya gideceğini açıkladığı perşembe günü akşam saatlerinde yapılan değrelendirmeler, dünkü ihaleye yüksek miktarlı talep olmayacağı yönünde ağırlık kazanmıştı.

Piyasa, Hazine'nin ihalesine gösterilen talebin bir miktar dövizi açığa çıkarmış olduğunu ve yüksek talebin Hazine'deki güveni de artıracağı görüşünü savundu.

Bununla birlikte dövizli iç borç tahvillerine gelen 2.1 milyar dolarlık talebin, dövize olan talebin devam ettiği şeklinde de algılanabileceği belirtildi. Ancak, Türkiye'nin borçlarını ödeyemeyeceği iddialarına karşın, bankalardan bu miktarda talep çıkması, bankaların aynı görüşte olmadığı savını güçlendirdi.

HAZİNE SÜRDÜREBİLİR

Dünkü ihaleye gelen yüksek talep, Hazine Müsteşarlığı'nın dövizli iç borçlanma ihalelerine kısa süre içinde yenilerini ekleyeceği beklentilerini oluşturdu. Tahminler, Hazine'nin ağustos ayı başında bir döviz tahvil ihracı daha yapacağı yönünde ağırlık kazandı.

BORSA DÜŞTÜ

Dün Hazine'nin ihalesi ve IMF Birinci Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in Türkiye ziyaretiyle ilgili olası bir gelişmeye kilitlenen piyasalarda hacimler son derece düşük seyretti.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Hazine'nin sürpriz yaparak dövizli iç borçlanmaya başladığı dünkü seanslarında, bu ihalenin sonuçlarını takip etmesine ve ihalede yüksek talep olmasına karşın kár satışları karşısında direnemedi. İMKB-100 Endeksi, dün önceki güne göre 92 puanlık düşüşle 9.765 puandan kapandı.

Günlük bazda yüzde 0.93 gerileyen İMKB-100 Endeksi, geçen hafta cuma gününe göreyse yüzde 0.93'lük artış gerçekleşti. Haftanın son gününde borsadaki işlem hacmi perşembe günü gerçekleşen 321 trilyon liranın yüzde 25.12 altına inerek 240 trilyon 791 milyar lira oldu.

DOLAR YÜKSELDİ

Merkez Bankası dolar satış kuru dün önceki güne göre 6.633 lira yükselerek haftayı 1 milyon 325 bin liradan kapattı. Dünkü kur itibariyle Merkez Bankası dolar satış değeri, 21 Şubat'tan bu yana yüzde 92.4 arttı. Merkez Bankası dolar satış kuru önceki hafta cuma günü 1 milyon 315 bin liraydı.

Hálá TL'ye güven yok

Birileri Türkiye'yi konsolidasyona inandırmaya çalışadursun, bankalar dünkü 2.1 milyar dolarlık teklifle, bu beklentilere fazla itibar etmediklerini gösterdi sayılır. Bu ihalenin bir diğer ifade şekli de, ‘‘Hala Türk Lirası'na (TL) güven yok. Döviz talebi devam ediyor’’ şeklinde algılamakta mümkün. Bu ihtimallerden hangisinin diğerine baskın çıkacağı ise önümüzdeki günlerde, Hazine'nin ve Merkez Bankası'nın izleyeceği politikalara bağlı olarak anlaşılacak.

Merkez, aktif olursa dolardaki dalga azalır

Piyasalar, dünden itibaren Türkiye'deki temaslarına başlayan IMF Birinci Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in görüşmeler sırasında, Merkez Bankası'nın piyasalardaki rolüyle ilgili görüşleriyle de yakından ilgileniyor.

Merkez Bankası'nın piyasalarda daha aktif rol alması halinde dolar kurundaki belirsizliğin önemli ölçüde ortadan kalkacağına inanılıyor. Piyasalar, Ankara ve İstanbul'da Fischer ile yapılacak olan görüşmelerde Merkez Bankası'nın aktif rol almasını sağlayacak sonuçların çıkması gerektiğine inanıyor.

Diğer taraftan Merkez Bankası, temmuz ayının son programlı döviz satış ihalesinde 100 milyon dolarlık satışı ortalama 1 milyon 316 bin liradan gerçekleştirdi. Merkez Bankası, Hazine'nin iç borç geri ödemeleri nedeniyle piyasaya çıkan Türk Lirası (TL) likidite fazlasını geri çekmek amacıyla düzenlediği ihalede en düşük 1 milyon 313 bin 100 lira, en yüksek de 1 milyon 318 bin 235 lira fiyattan dolar sattı. Merkez Bankası toplam 600 milyon dolarlık satış yapmayı planladığı ağustos ayına ilişkin döviz satış ihaleleri programını önümüzdeki hafta açıklayacak.

Programsız ihale daha mı iyi olur?

Piyasalarda Hazine Müsteşarlığı'nın ve Merkez Bankası'nın programlı ihaleler yöntemini kullanıp, yapılacak ihaleleri dönemsel olarak açıklamasının piyasalarda erken psikoloji oluşturduğu ve gereğinden fazla tartışılarak tedirginliği artırdığı, bu nedenle de önceden açıklanarak yapılan ihalelerden vazgeçilmesinin yerinde olabileceği görüşleri ortaya atıldı. Hazine aylık borçlanma ihalelerini ve en düşük borçlanma miktarını açıklama uygulamasından vazgeçtiğini açıklamıştı. Hazine'nin, piyasalardaki ihtiyaçlara ve koşullara uygun serbest programı uygulayacağı ve yapılacak ihalelerin bir gün önceden duyurulacağı belirtilmişti.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı