MERSİN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Döviz artışı yatırımı etkiliyor

DHA
29.05.2018 - 11:37Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) - MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası Metal Sanayi Meslek Komitesi Başkanı Yavuz Beller, dolar ve euro yükselişinin ülkedeki yatırımları doğrudan etkilediğini söyledi. Yatırım malzemesi üreten ve yatırım ürünlerini pazarlayan firmaların son dönemlerde yaşadığı en ciddi sorunun döviz kurlarındaki artış olduğunu kaydeden Beller, yaşanan artışları sektöre yönelik değerlendirerek önümüzdeki süreçte yapmayı planladıkları çalışmaları anlattı.
Dövizdeki hareketlenmenin yatırım malzemesi fiyatlarına yansıdığına değinen Beller, ''Fiyatlar sürekli artış eğiliminde olduğu için yatırıma başlayan bir kişi ne kadara tamamlayacağını tahmin etmekte zorlanıyor. Bu da yeni yatırımlar noktasında yatırımcıyı düşündürüyor. Malzemelerin fiyatları her gün değişiyor. Geriye dönüp altı aylık sürece baktığımızda bugüne kadar fiyatların yaklaşık yüzde 50 arttığını görüyoruz. Fiyat değişkenliğinin bu denli yüksek olduğu bir dönemde ise yatarım kararı alabilmek gerçekten zor gözüküyor. Zira yatırımın kaça tamamlanacağını kestirebilmek mümkün olmuyor. Firmaların iş hacmi gün geçtikçe daralıp ciroları azalıyor. Kilo bazında bakıldığında satılan ürünlerin büyük ölçüde düştüğü görülüyor'' dedi.
Sıkıntılı bir süreçten geçildiğini ve bu süreci en az hasarla atlatabilmek adına iç pazarın yanı sıra mutlaka ihracata da yönelmek gerektiğini vurgulayan Beller, ihracat için özellikle yatırım ortamının iyi olduğu ülkelerin tercih edilebileceğini söyleyerek, ''Komite olarak üyelerimizin Odamızın Ticari Bilgi ve İstihbarat Merkezi'nden (TBİM) daha fazla yararlanması adına çalışmalar yürüteceğiz. Odamız bünyesinde hizmet veren TBİM ile firmalarımız rakiplerinin müşterilerine ne sattığını, kime sattığını, ham maddeyi kimden aldığını görebiliyor. Bu merkezde rakip analizleri yapabiliyor. Hedef pazar raporları alınabiliyor. Üretilen ürüne ilişkin uluslararası alanda uygulanan kotalara, açık ve sonuçlanan ihale bilgilerine ulaşılabileceği gibi birebir dış ticaret danışmanlığı ve eğitimi de alabiliyor. Nokta atışı ihracat adına bu hizmetten daha fazla yararlanılmasının önemli olduğuna inanıyorum'' diye konuştu.


FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Döviz artışı yatırımı etkiliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı