Dünya Haberleri

DÜNYA

  Döverek katlettiler

  Hürriyet Haber
  02 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 01 Ağustos 2006 - 23:10

  Çin’in Yunnan Bölgesi’ndeki Moudy Kasabası’nda 4 yaşındaki bir kız kuduzdan hayatını kaybetti. 360 da ısırılma vakası yaşandı. Bunun üzerine halkın beslediği 50 bin köpek toplandı, insanlık dışı bir yöntemle, sopalarla dövülerek öldürüldü.

  DÜNYANIN en kalabalık nüfusuna sahip Çin’in Yunnan Bölgesi’nde 50 bin kadar köpek, kuduz hastalığı riskine karşı hunharca katledildi. 3 kişinin kuduzdan ölümünün ardından 50 bin köpek, sahiplerinin elinden alınıp, dövülerek öldürüldü. 5 gün süren katliamdan sadece polis ve ordu köpekleri sağ kurtuldu.

  Kuduz ölümlerinin yaşandığı Yunnan Bölgesi’nde bulunan Moudy Kasabası yönetimi, bir ’ölüm timi’ kurdu. Vatandaşların sahibi olduğu 50 binden fazla köpeğin itlafı, geçen pazar günü son buldu. Shanghai Daily Gazetesi’nin hükümet yetkililerine dayandırarak verdiği habere göre, köpekler sahiplerinin ellerinden alınarak ve gözleri önünde dövülerek öldürüldü. Köylere giren ölüm timleri, gürültü yaparak köpeklerin havlamasını sağladı. Bu sırada yerleri tespit edilen köpekler tek tek toplanıp, yine dövülerek öldürüldü. Perişan olan köpek sahiplerine infaz timi gelmeden önce her köpeğe karşılık 5 yuan (Yaklaşık 1 YTL) para teklif edildiği kaydedildi.

  SAĞLIK ÖRGÜTÜ TEPKİLİ

  Çin basınının yanı sıra BM’ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü de köpek katliamına tepki gösterdi. Örgütün uzmanlarından Doktor Francette Dusan, kuduz ile mücadelede efektif bir neticeye ulaşabilmek için insan sağlığı ve hayvan sağlığı arasında bir koordinasyon çabası gerektiğinin altını çizdi. Dr. Dusan, "Ancak bu vakada bu yöntem pek layıkıyla kullanılmamış" dedi.

  İNSANLARI KORUDUK

  Moudy Kasabası sözcüsü Li Haibo, yaptığı açıklamada köpekleri öldürme kararında haklı olduklarını kaydederek, "Biz insanlarımızı korkunç bir hastalıktan korumak için köpekleri öldürme kararı aldık" diye konuştu. Köpek katliamının basına yansımasından sonra kasaba yönetiminin telefonlarının kilitlendiğine ancak kimsenin telefonları açmadığına dikkat çekildi.

  360 VAKA

  Yapılan araştırmalara göre Çin’in Moudy Kasabası’nda halkın yüzde 70’i köpek besliyor. Ancak bunlardan sadece yüzde 3’üne kuduz aşısı yapılabiliyor. 200 bin sakini bulunan kentte bu yıl 360 ısırma vakası yaşanmış ve 4 yaşındaki bir kız çocuğu da hayatını kaybetmiş.

  Ölüm timi işbaşında

  ÇİN hükümeti köpekleri katletmek için özel timler oluşturdu. Köylere giden ölüm timleri, gürültü çıkararak, evlerdeki köpeklerin havlamasını sağladı. Böylece yerleri belirlenen köpekler evlerden toplanıp, sopalarla dövülerek öldürüldü. Ve bir çöp gibi kamyonlara atıldı. Nisan ayında çekilen bu fotoğraflardaki görüntüler aylarca tekrarlandı. AP
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı