Gündem Haberleri

  Doublemoon dünya müziğinde Avrupa’da ilk 10’a girdi

  Hürriyet Haber
  23.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bu yıl 26-30 Ekim tarihlerinde İngiltere’nin New Castle şehrinde gerçekleşecek dünya müziklerinin buluştuğu en büyük fuar olan WOMEX’in (World Music Expo) öncesinde, Doublemoon’un Avrupa’da dünya müziği alanında en iyi 10 plak şirketi arasında olduğu açıklandı.

  Etnik, geleneksel, yöresel ve dünya müziği endüstrisinden, dünyanın her yerinden plak şirketi temsilcileri, organizatör, gazeteci, müzik eleştirmeni ve müzisyenleri biraraya getiren WOMEX’te her yıl dünya müziği alanında en iyiler belirleniyor. Aylık yayınlanan Avrupa Dünya Müziği Listeleri (World Music Chart Europe-WMCE) baz alınarak, müzisyen ve albümünün ticari başarısı da referans alınarak Womex’e yön veren en iyi 30 plak şirketi bu kapsamda belirleniyor. Listenin 10. sırasında yer alan ve listedeki tek Türk plak şirketi olan Doublemoon; böylece EMI, Universal gibi uluslarası büyük şirketleri geride bırakmış oldu.

  Doublemoon’un en iyi plak şirketleri arasında gösterilmesinde, Mercan Dede’nin geçtiğimiz iki yılda iki dalda üst üste BBC Radio 3 ödüllerine aday gösterilmesi ve WMCE’ta Mercan Dede’nin ‘SU’ albümünün 1 numaraya, Orient Expressions’un ‘Divan’ albümünün 6. sıraya yükselmesi de önemli rol oynuyor. Geçtiğimiz yıl Doublemoon, Fransız müzik dergisi Vibrations tarafından da en iyi 3 bağımsız plak şirketinden biri olarak gösterilmişti.

  EN İYİ 20

  1 Crammed Ziriguiboom Brezilya

  2 WMN İngiltere

  3 Network Medien Almanya

  4 Six Degrees ABD

  5 World Circuit İngiltere

  6 Piranha Almanya

  7 Because Records Fransa

  8 Wrasse İngiltere

  9 Lusafrica Fransa

  10 Doublemoon Türkiye

  11 EMI Uluslararası

  12 Universal Uluslararası

  13 World Connection Hollanda

  14 Galileo Music Almanya

  15 Syllart/Cantos İngiltere/ABD

  16 Asphalt Tango Almanya

  17 Tradition&Moderne Almanya

  18 Virgin/Realworld İngiltere

  19 Triloka ABD

  20 Cantini Yunanistan

  Akustik, elektronika, caz ve dünya müziği yapıyorlar

  Doublemoon, ilk olarak 1998’de piyasaya çıkardığı Craig Harris’in albümüyle adından söz ettirdi. Mercan Dede, Baba Zula, Burhan Öçal, Orient Expressions, Hüsnü Şenlendirici, Replikas, İlhan Erşahin gibi sanatçılarla bugüne kadar 30’dan fazla albüme imza attı. Şu anda Atlantic Records, EMI İngiltere, Universal Almanya, IRMA Records ve BMG Almanya gibi uluslararası büyük şirketlerle lisans anlaşmaları yapıyor ve Japonya’dan İspanya’ya 9 büyük distribütörle çalışıyorlar. I-tunes ile anlaşma yapan ilk Türk plak şirketi olan Doublemoon’un eserleri I-Tunes’dan da indirilebiliyor. Akustik, elektronika, caz ve dünya müziği, Doublemoon’un çıkardığı albümlerin en ağırlıklı olduğu alanlar.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı