Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dosyanın kapağı daha açılmadı

  Ali DAĞLAR
  23 Aralık 2014 - 01:07Son Güncelleme : 23 Aralık 2014 - 12:29

  İSTANBUL’daki Gezi eylemlerinde yaklaşık 270 kişinin şikayetçi olduğu, polisin orantısız güç kullanımıyla ilgili soruşturmada savcı daha dosyanın kapağını kaldıramamış.

  Dosyanın kapağı daha açılmadıPolislere yönelik 2 bireysel şikayette ise savcı özel bilirkişi Ulusal Kriminal Büro’ya (UKB) görüntü ve delillerin rapor haline getirilmesi için 1 ay süre verdi. Mağdur avukatları elinde delil olan şikayetçilere, ana dosyadan ayrılıp bireysel şikayet yoluna gitme çağrısı yaptı. Gezi’de gözünü kaybeden 2 kişinin avukatı Bekir Korkmaz, “Yeni savcı 1 Eylül’de aldı dosyayı. Daha kapağını kaldıramamış. Bireysel soruşturmalarda ilerleme daha olası. Ana dosyadaki mağdurlar bireysel suç duyurusu yapıp dosyalarını ayırmalı” diyor. Savcının talebi üzerine el konulan, Gezi’nin ilk 30 gününe ait 40 terabaytlık kamera/tv görüntülerinin incelenmesinin yıllar alabileceği belirtilmiş, UKB, yapılan görevlendirmenin “ucu açık” olduğunu duyurmuştu.
  HUKUKTA İMKANSIZLIK HALİ
  Polisler hakkındaki toplu şikayeti soruşturan savcılık, AİHM kriterleri gereği objektif delil esasıyla sadece emniyetin gönderdiği delil ve görüntüleri değil, televizyon kayıtlarını da istemişti. Gezi’nin ilk 1 ayını kapsayan görüntülerin ayıklanmadan savcıya ulaştırılan, izlenmesi yıllar alacak 40 terabaytlık görüntünün “hukukta imkansızlık hali” yarattığını ve soruşturmayı sürüncemede bırakacağını öne süren mağdur avukatlarının dediği çıktı. UKB’nin web sayfasından geçen yıl yapılan açıklamada “İstanbul’da şikayette bulunan, muhtelif uzuvlarının yaralanması, göz kaybına uğrama, darp, komaya veya bitkisel hayata sokulma durumlarına sebep olan güvenlik görevlilerinin nerede ne zaman bu eylemi yaptıklarının tespiti için derinlemesine inceleme ve tespit için UKB ucu açık olarak görevlendirilmiştir” denilmişti. Şikayetçiler arasında Berkin Elvan’ın ailesi, defalarca beyin ameliyatı geçiren Lobna Allami ve gözünü kaybedenler var.
  Gezi’de gözünü kaybeden Erdal Sarıkaya ile ayağından yaralanan Aydın Aydoğan’ın şikayetlerini soruşturan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz (Toplu Gezi soruşturmasını da yürüten isim) UKB’den bir uzmanı çağırarak, rapor için 1 ay süre verdi. UKB’den bilirkişi Uğur Kurtulan’a yemin ettirilerek teslim edilen dosyayla ilgili 2 Aralık tarihli yazıda, “Elinizdeki mevcut kamera kayıtlarının araştırılarak, olaya ilişkin görüntü tespit edilip bilirkişi raporu hazırlanması, bilirkişiye raporunu hazırlayıp sunması için 01.01.2015 tarihine kadar süre verildi” denildi.
  BİREYSELLERDE HAREKET VAR
  Bireysel Gezi soruşturması süren 6 isim var. Bu isimlerden 5’i gözlerini kaybedenler; Erdal Sarıkaya, Murat Cantop, Okan Özçelik, Volkan Kesanbilici. İki mağdurun avukatı Bekir Korkmaz, ana soruşturmaya göre bireysel başvurularda ilerlemenin daha mümkün olduğunu belirtirken, savcının talebinin dosyaları etkin soruşturma yapılmadığı için AİHM’e taşımalarının önüne geçme amaçlı da olabileceğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı