Gündem Haberleri

  Dosyada Bayan Büyükanıt’la ilgili tek bir çay fişi yok

  Cem TURSUN / DHA
  31.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ergenekon davasının tutuklu sanığı, Eski 1’inci Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, dün İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Yaşar Büyükanıt ile Fikri Sağlar’ın mahkemelik olmasına neden olan Dolmabahçe görüşmelerine ilişkin iddialara yanıt verdi.

  Tolon söz alarak şunları söyledi: “İki kişi arasındaki (Yaşar Büyükanıt-Fikri Sağlar) hukuk davasında delil olarak bir CD’den bahsedilmektedir. Davayı gören mahkemeye CD heyetinizce gönderilmiş. Fikri Sağlar, beyanlarıyla kişisel onurumu, haysiyetimi rencide etmektedir. Sanık sıfatı taşımam benim şeref ve haysiyetimle oynanabileceği anlamına gelmez.” Tolon, kendisinde bulunduğu ve içeriğinde Yaşar Büyükanıt ile ilgili bazı bilgilerin olduğu iddia edilen CD’ye ilişkin, “Adil yargılamayı etkileme teşebbüsünde bulunulmaktadır. İddialar aslı esası olmayan CD’ye dayandırılmaktadır. Ben Yaşar Büyükanıt’ı 50 yıldır tanırım. Yaşar Büyükanıt ile ilgili tek bir kayıt tutmadım, muhafaza etmedim. Dosya içeriğinde Bayan Büyükanıt ile ilgili bir tek çay fişi dahi bulunmamaktadır. Heyetinizden yasal haklarımın korunmasını istirham ederim” dedi. Tolon, “CD’nin içeriğinde cinayet diye bir klasör bulunduğu iddia edilmektedir. Benim hiçbir konutumda böyle bir CD bulunmadığı gibi, oğlumun evinde yapılan yasadışı aramada bulunduğu ileri sürülen kayıtlarda da bulunmamaktadır. Bende bulunan 111 CD’den 18’inin adli emanette bulunduğu tutanaklarda yer alırken 21 CD bulunduğu iddia edilmektedir” dedi.

  Aygün:Kapitalizmin temsilcisiyim

  Tutuksuz sanık CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün de savunmasında “Liboş” olmadığını “milliyetçi-muhafazakâr” olduğunu ifade etti, “Milletin hayrına gördüğüm işler için bütün hükümetlere muhalefet ettim. O yüzden muhalif kişi olarak tanındım” dedi. Darbeye kesinlikle karşı olduğunu ifade eden Aygün şöyle konuştu: “Ben kapitalizmin temsilcisiyim. Beni para ilgilendirir. Krizin gelebileceği uyarısında bulundum. O gün 50 milyon dolar borcum vardı. Dolar 1 lira artsa çok kötü şeyler olurdu. Benim borcum katlanırdı. Karşılıksız çekten içeride olurdum.”           

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı