Dünya Haberleri

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya'ya: Dostunuzu kaybedersiniz

  Güven ÖZALP / BRÜKSEL
  06.10.2015 - 23:59 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk hava sahasının Rus uçakları tarafından ihlal edilmesine sert tepki göstererek Moskova’ya, “Dostunuzu kaybederseniz çok şey kaybedersiniz” mesajı gönderdi.

  Erdoğan, “Türkiye’ye yapılmış bir saldırı, NATO’ya saldırıdır, bunun bilinmesi lazım” dedi. Ancak, önceki gün de Türk uçaklarına tacizin sürdüğü ortaya çıktı.

  BRÜKSEL’deki temasları çerçevesinde dün Belçika Başbakanı Charles Michel ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme sonrasında yapılan basın açıklamasında şunları söyledi: “Nitekim dün bu konuyla ilgili evvelsi gün de ne yazık ki arzu etmediğimiz bazı adımlar atılma durumundadır ve bunu kabullenmek özellikle Türkiye’ye yakışmayacağı gibi NATO’nun da kendi prensiplerinin tamamen dışındadır ve dolayısıyla da buna karşı tavrını NATO almıştır, bundan sonra da alacağına kesinlikle inanıyorum. Çünkü Türkiye’ye yapılan saldırı, NATO’ya yapılmış bir saldırıdır. Bu konuyla ilgili olarak Rusya ile olan ilişkilerimiz malumdur; ama Rusya, Türkiye gibi eğer bu konuda birçok işbirliği yapmış olduğu dostunu da kaybederse çok şeyi kaybeder, bunu da bilmesi lazım.”

  Cumhurbaşkanı Erdoğandan Rusya tepkisi: Sabretmemiz mümkün değilCumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Rusya' tepkisi: Sabretmemiz mümkün değil

  ‘SABRETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL’

  Suriye’deki kriz, savaşın sona erdirilmesi ve Esad rejiminin gitmesi konusunda farklı hassasiyetler olduğunu kaydeden Erdoğan şöyle konuştu: “350 bin insanın ölümüne neden olan, bir devlet terörü estiren bir kişi şu anda Suriye’nin başındadır, ama bunu korumaya çalışanlar var. İran bunlardan bir tanesidir. Rusya bunlardan bir tanesidir. Bunu korumaya çalışanlar, işte şu anda Rusya’nın Suriye’de yaptığı ve orada kendine ait bir üs hazırlama gayreti ve bunun yanında bizim sınırlarımızı ihlal etme olayı. Bu, NATO’nun da dün (önceki gün) biliyorsunuz bu konuyla ilgili sert bir ültimatomuyla karşılık bulmuştur. Buna tabii bizim sabretmemiz mümkün değil.”

  Rusya’yla ilişkilerde enerji hassas konuRusya’yla ilişkilerde enerji hassas konu

  8 dakika 45 saniye taciz8 dakika 45 saniye taciz

  TERÖRİST AYRIMI OLMAZ

  Terörle mücadele konusuna da değinen Erdoğan, şu değerlendirmeleri yaptı: “DAİŞ terör örgütüyle bunun yanında PKK, DHKP-C, bütün bu terör örgütleriyle bir ortak mücadele platformunun oluşması lazım. ‘Benim teröristim iyi, seninki kötü’ anlayışı olmaz. El Nusra terör örgütü, ne deniyor, ‘DAİŞ’e karşı o da savaşıyor’. DAİŞ ile savaşıyor diye El Nusra iyi oluyor mu? Ama PYD ve PKK, DAİŞ ile savaşıyor diye onu dost olarak ilan edenler var. Böyle bir yanlışlık olamaz.”

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı