Gündem Haberleri

  Dostluk çıkarması

  Hürriyet Haber
  04.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Son dönemde gelişen Türk-Yunan dostluğu, haftasonu Atina'da gerçekleşecek gazeteciler konferansında da pekiştirilecek. Konferansa katılacak 50 Türk gazeteci, Yunanistan Başbakanı Simitis tarafından da kabul edilecek.

  YUNANİSTAN Başbakanı Kostas Simitis, Atina'da düzenlenecek Türk-Yunan Gazetecileri Konferansı'na katılacak Türk gazetecileri bugün kabul edecek.

  Basın Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, Basın Konseyi'nin Yunan gazetecilerle kurduğu işbirliği sonucu oluşturulan Temas Grubu'nun Atina'da düzenlediği Türk-Yunan Gazetecileri Konferansı'na, 50'yi aşkın Türk gazetecinin katılacağı belirtildi. Açıklamada, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis'in konferansa katılacak gazetecileri 4 Şubat Cuma günü, başbakanlık resmi ikametgahında kabul edeceği ve bir resepsiyon vereceği bildirildi.

  Açıklamaya göre, iki ülke arasında şimdiye kadar düzenlenen toplantıların en geniş katılımlısı olarak gerçekleşecek konferans, 5 Şubat Cumartesi günü başlayacak ve 2 gün sürecek. Konferansın açılışında Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu birer konuşma yapacak. Konferansta, Temas Grubu'nun üyeleri adına Yiannis Tzannekatos ile Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi konuşma yapacak ve Türk, Yunan siyasi parti liderlerinin mesajları okunacak.

  KONUŞMACILAR Konferansa Türkiye'den, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder, Bilgi Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Aydın Uğur ile Prof. Dr. Soli Özel, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Turizm eski Bakanı gazeteci Orhan Birgit, NTV Genel Koordinatörü Nuri Çolakoğlu, Milliyet Gazetesi yazarı Şahin Alpay ve CNN Türk Yayın Koordinatörü Ferhat Boratav konuşmacı olarak katılacak.

  Türk-Yunan gazetecileri Temas Grubu'nun Türk üyelerinden Prof. Dr. Haluk Şahin ile Nur Batur konferansın oturumlarından ikisini yönetecek. Açıklamada ayrıca Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in iki ülke arasında hazırlanmış 5 anlaşmayı imzalayacağı bildirildi.

  Halman'dan Cem'e şiir: Şanlı dönem Cem-okrasi

  DIŞİŞLERİ Bakanı İsmail Cem, dün Atina'ya hareketinden önce alışılmadık bir iltifatla karşılaştı. Türkiye'nin ilk Kültür Bakanı ve Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Talat Halman, Dışişleri Bakanlığı'nın üstün hizmet plaketini Cem'in elinden alırken, ‘‘Türk diplomasisi şanlı dönemini 'Cem-okrasi'de yaşıyor’’ mısrasının da yer aldığı İngilizce bir şiir okudu.

  Halman, plaketi aldıktan sonra yaptığı konuşmada, Başbakan Bülent Ecevit'in ‘Yarın’ adlı şiirini ve Cem için İngilizce yazdığı şiiri okudu. Halman'ın, Cem için kaleme aldığı ‘‘Zarif, uzsözlü, görgü kuralları ustası, Dünyanın hiçbir zaman unutamayacağı yaratıcı bir diplomat’’ şeklinde başlayan İngilizce şiirde şu dizeler dikkat çekti:

  ‘‘Eğer Shakespeare Cem'i arabulucu yapsaydı, iddia ediyorum,

  Romeo ve Juliet evlilik çatısı altında birleşmiş olurdu.

  Ne Mutlu bize ve dünyaya,

  Türk diplomasisi şanlı dönemini Cem-okrasi'de yaşıyor’’

  Devlet Konukevi'nde düzenlenen törene, Başbakan Bülent Ecevit, Demokrat Türkiye Partisi (DTP) Genel Başkanı İsmet Sezgin de katıldı. Ecevit, ‘‘Sayın Halman büyük bir kültür adamı ve yazar. Kendisinin bu alanda çok büyük katkıları olmuştur. Ben, bilge ve yazar bu insanın dostu olma şansına sahibim’’ dedi. Ecevit'in konuşmasından sonra, Dışişleri Bakanı Cem üstün hizmet plaketini Talat Halman'a verdi.

  Esprileriyle güldürdü

  TOPLANTIDAN sonra resepsiyonda Talat Halman İsmailCem'e teşekkür ederken, ‘‘Program uzun sürdü, sanırım burada dinlenme fırsatı buldunuz’’ dedi. ‘‘Yarın yine gidiyorum’’ yanıtını alınca Halman, ‘‘Bilseydim bir şarkı söylerdim sizin için‘‘ sözleriyle herkesi güldürdü.

  Yunanistan da iyiniyetli

  DIŞİŞLERİ Bakanı İsmail Cem, Türk-Yunan ilişkilerinin, belli bir süreden beri sağlıklı geliştiğini kaydederek, ‘‘İlk günden belirttiğim gibi, biz buna ihtiyatla, dikkatle ve sorumlulukla eğilmekteyiz. İyiniyetle, yaklaşmaktayız. Aynı yaklaşım Yunan tarafında da mevcut’’ dedi.

  Devlet Konukevi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cem, ‘‘Yapılanı abartmıyorum ama doğrusu 6 ay gibi bir sürede, belki 40 yılda yapılandan daha fazlasını gerçekleştirdik. Toplumun yaklaşımı da karşılıklı olarak gayet olumlu gözükmekte. İstikamet doğru, yapılan doğru. Umarım böyle devam eder’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı