"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Dost yadigarları

Doğan HIZLAN

Nana Mouskouri'nin Esma Sultan Yalısı'ndaki konserine gittiğimde, Bilge Emeç'i görünce, beni anılar galerisinde gezintiye çıkaran Güneri Civaoğlu'nun Akşamlar yazısını hatırladım.

Bize veda eden dostların, arkadaşların kendilerinden ve eşlerinden söz ediyordu. Vefa duygusuna bir çağrıydı.

Cumhuriyet Gazetesi'nin ödül törenlerinde, kuruluş yıldönümlerinde Berin Nadi'yi görmenin, Nadir Nadi'nin anısını tazelediğini hepimiz biliriz.

Berin Nadi,içimizi ışıtır.

Hiç kuşkusuz, onlar sadece birer anı kaynağı değil, sevgimizi sıcak tutan kutsal armağanlardı adeta.

‘‘Saat 22.00'den önce çıkmadığı için, eşi Bilge Emeaç yalnız gelirdi böyle gecelere,’’ diyor, Güneri Civaoğlu.

Gerçekten de Çetin Emeç, beni, eşi Bilge Emeç'le birlikte yemeğe davet eder, saat 23.00'de gazetedeki odasında, ‘‘Sizin aceleniz varsa gidin’’ derdi.

Bilge Emeç'i, o anıların, sevinçlerin ve üzüntülerin içinden seviyoruz.

İnsan onları gördükçe, hayatın sürekliliğini, anıların yedeğinde de olsa dostunuzun, arkadaşınızın, ustanızın ölmediğini hayal edebiliyorsunuz.

Eserlerinden öte, sizin yakınınızda.

***

BEHÇET HOCA'nın (Behçet Necatigil) eşi Huriye Hocanım, bizde Hoca'nın anısını yaşatıyor.

Ödül törenlerinde toplandığımızda eski günleri konuşurken, şiirinden, kişiliğinden söz ederken, bunu Huriye Hocanım'ın yanında yapmanın mutluluğunu zaman zaman düşünüyor muyuz acaba?

Rauf Mutluay'ın eşi Aysel Mutluay'dan aldığım bir telefon beni sevindirir. Günlük hız içinde unutkanlıklarımızı nasıl bağışlatacağız bu armağanlara.

Tahir Alangu'nun Etyemez'deki evinde Mesude Alangu'nun yaptığı kurabiyelerin tadı, dilimizde, sohbetlerin ki de belleğimizde kaldı.

Arka arkaya kurabiyeleri yiyip bitirdikten sonra Tahir Hoca'nin sözü unutulur mu? ‘‘Artmadıkça yetme.’’

Alangu ailesini karıştıran telgrafım ...

Yeni Edebiyat dergisinde Ömer Seyfettin Özel Sayısı hazırlıyorum. Hoca yazıyı getirmemiş. Saat 02.00'de verilmek üzere bir telgraf çekiyorum. Mesude Alangu da iki kızını alıp Uludağ'a gitmiş. Damatla kaynana başbaşa kalmışlar.

Gece gelen telgraftan sonra Hoca'nın kaynanası bayılıyor.

İki kitap, bize dost armağanlarının belgeleri.

İhsan Kudret'in İhsan Benimle Çalışır mısın?(İnkılap Kitabevi) ile Meral Ataç Tolluoğlu'nun Babam Nurullah Ataç'ı.(Yapı Kredi Yayınları)

Cevdet Kudret Hoca'nın sağlında tanıdığımız İhsan Kudret, sevgisiyle, inceliğiyle bizim çevremizde bir sevgi halesi yaratmıştır.

Doğru sözlü, sevdiğini gerçekten yürekten seven Meral Ataç Tolluoğlu,benim dost listemde üst sıralardaki yerini hep korudu.

Babasını anlattığı kitap, sadece büyük bir yazarın, eleştirmenin yaşamı değil, anılardaki doğruluğun da güzel bir örneği.

***

GÜNERİ Civaoğlu'nun yazısı beni geçmişle şimdiyi buluşturan anılar denizinde varmayı düşlediğim bir adaya götürdü.

Eski dostlar ve yadigarlar. Unutmamamız gereken önemli varlıklarımız.

X