Dost müttefik yok! Herkes dinliyor

Hürriyet Haber
03.09.2014 - 10:00 | Son Güncelleme: 03.09.2014 - 10:07

Alman düşünce kuruluşu Aspen Enstitüsü'nün Başkanı Rüdiger Lentz, Almanya ile Türkiye arasındaki yaşanan dinleme skandalını değerlendirdi.

Tüm ülkelerin güvenlik için bu tür faaliyetler yürüttüğünü ve dost ya da müttefik ayrımı yapmadıklarını belirten Lentz, şunları söyledi:
"Gerçekçi olmak gerekirse, tüm ülkeler birbirini dinliyor, birbirine karşı casusluk yapıyor. Geçmişte de böyleydi, şimdi de böyle. En yakın partnerler olan ABD ve İngiltere bile birbirlerine karşı casusluk yapıyor. Ben karşılıklı casusluğu engelleyecek bir anlaşmanın yapılabileceğini düşünmüyorum. Problem, bu faaliyetlerin sınırının ne olduğu ve nasıl denetleneceği konusunda. Yapılabilecek olan istihbarat servisleri üzerinde demokratik siyasi denetimi güçlendirmek, istihbarat servislerimiz arasında işbirliğini geliştirmek.”

İŞBİRLİĞİ YAPILMALI
“Çeşitli ülkelerden radikaller turist gibi çatışma bölgelerine gidiyor. Bu grupların hareketlerini takip etmek tüm ülkelerin istikrarı için önem taşıyor. Bunun tüm ülkelerin çıkarına olduğunu ve her ülkenin sınırlarının ötesinde de güvenliğini müdafaa hakkı olduğunu düşünüyorum. Almanya ve Türkiye'de sorumlu siyasetçilerin, son gerilimi düşük ve makul bir düzeyde tutmasını çok olumlu buluyorum. Terörizmle mücadele konusunda ortak çıkarlarımız bulunuyor. İstihbarat servislerimiz arasında güçlü bir işbirliğinin olması gerekiyor. Bunu yaptıklarını düşünüyorum." BERLİN (AA)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı