Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Dost kalmanın formülü

Yukarıdaki başlığa bakıp sakın ayrılırken dost kalmanın formülünü vereceğimi sanmayın. Aksine, ayrılırken nasıl dost kalınabileceğinin yolunu öğrenmek istiyorum. Kuzenimin bu formüle acil ihtiyacı var da...

Sen 32 yaşına kadar doğru adamı bulacağım diye bekle... O adamın karşına çıktığını düşünüp "evet" de, bir yıl sonra dünyalar güzeli oğlunu kucağına al, daha çocuk bir yaşını doldurmadan kocan boğazına yapışıp "Senden boşanacağım, seni öldüreceğim" desin...

Geceyarısı çalan telefonlardan hiç haz etmem. Mutlaka altından bir çapanoğlu çıkar. O gece de telefonun ucundaki ses, ağlamaktan bitap düşmüş kuzenime aitti. Hıçkırarak "boşanıyoruz" dedi. "Kapat telefonu, geliyorum" dedim. Sömestr tatili nedeniyle Nehir henüz uyumadığı için annemi de alarak kuzenimin evine gittim.

Bir gece önce yaşadığı kabusu anlattığında tüylerim diken diken oldu. Her evde tartışma yaşanır ama nerede duracağını bilmek lazım. Aylardır diken üzerindeydik. Halka bir kez kopunca ne kadar uğraşsan da eski haline getirmek mümkün olmuyor. Görüntüde halkalar düzgün görünse bile en ufak bir gerilmede yerinden çıkıyor. Bunların evliliği de o hesaptı. Birkaç kez halka kopmuş, aile büyükleri bir araya getirmişti. Ama olmadı.

Kız o gece iki gözü iki çeşme ağladı. Anne olduktan sonra iş hayatına birkaç yıl ara vermeyi düşünmüştü. Ama işler planladığı gibi gitmeyince bir ay önce çalışma hayatına döndü. Bebeğini bıraktığı için psikolojisi derinden etkilendi. Evdeki huzursuzluk ise bunun üzeri tuz biber oldu.

O gece şunu fark ettim; bebeği küçük olmasına rağmen o da artık ayrılmanın kendileri için en iyi çözüm olacağına inanıyor. Ancak, anne ve babasız olmak daha fazla yıpranmasına neden oluyor. Onlar yaşasaydı, durum daha farklı olurdu. Şimdi ablalardan, eniştelerden medet umuluyor.

Çocuklar zarar görüyor

Kuzenim, boşanma davası açtı ama eşi evi terk ettiği günden beri yapmadığını bırakmadı. Her dakika cep telefonundan ve ev telefonundan arayıp rahatsız ediyor. Bu rahatsızlığın ne anlama geldiğini açmayacağım, anlayan anladı. Adam aradıkça, kızcağız altüst oluyor. Üzüntüden sütü kesilmek üzere. Eşi, kendi çocuğuna büyük zarar verdiğinin farkında bile değil. Çocuk şimdiden uykusunda defalarca sıçrıyor. Evde yapılan olumsuz mesaj yüklü konuşmaların bini bin paraya gidiyor.

Acaba iki kişi boşanma kararı alırken dost kalmaları mümkün olabilir mi? Bunu başaranlar var mı? İlla, her iki tarafta da tırnak izi mi kalmalı? Bu soruların yanıtını bilmiyorum. Formülü mutlaka vardır ama uygulamak için iyi niyet gerekiyor. Boşanmak zaten başlı başına yıpratıcı bir süreç. Takınılan tavır, bu süreci daha zorlaştırıyor. Ailece "İnşallah kazasız belasız bu işten kurtulur" diye dua etmeye başladık.

Ayrılığa rağmen arkadaş kalmayı başarabilen nadir insanları hep kıskanmışımdır. Boşanmanın sancılı olmasının nedeni karı kocanın boşanmayı aynı anda istememeleri. Genellikle bir taraf, diğerinin aldığı kararın şaşkınlığı içinde başına geleni tam kavrayamadan, yalnız kalır. Ya da boşanmayı istese de sırf karşı taraf huzurlu olmasın diye bilerek sıkıntı yaratan tipler vardır. Bizim örneğimizde olduğu gibi...

Ne yapmalı ne yapmamalı?

Bu süreci çocukların az hasarla atlatması her şeyden önemli. Uzmanların, boşanma durumunda yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda önerileri var. Mesela boşanmak üzere olduğunuz eşinize yönelik kendi duygu ve düşüncelerinizi, çocuğunuzun ona yönelik duygu ve düşüncelerinden ayırmalı, birbirine karıştırmamalısınız. Bazı ebeveynler "Bize bütün bu yaşattıklarından sonra babanı ya da anneni nasıl sevebilirsin? Bütün bu yaptıklarından sonra anneni ya da babanı görmeyi nasıl isteyebilirsin?" diyebiliyor. Bu cümleleri sarf etmeyeceksiniz.

Bu dönem en büyük tehlikelerden biri evlilik süresince paylaşılmış sırların deşifre edilmesiymiş. Hayatın uzun olduğunu, eski eşinizle birlikte mezuniyetlere, düğünlere katılmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

Evlilik hayatınız içindeki iyi günleri çocuğunuzdan saklamayın. Eğer evliliğinizin geçmişinde bir aşk hikayesi varsa, çocuklar bundan haberdar olmalı. Her çocuk kendisinin bir aşk ilişkisinin meyvesi olduğuna inanmak ister. Çocuğun referans noktası anne babadır. Boşanma sırasında ya da sonrasında eşlerin birbirlerine yönelik karalama kampanyası, çocuğun olumlu bir kimlik bütünlüğüne ulaşmasını engeller. Çünkü çocuk hem anneden hem babadan parçalar taşır.

Boşanmadan en az hasarla sıyrılan çocuklar, çocuk kalmayı sürdürebilen ve anne babalarının üzüntüsünü göğüslemek zorunda bırakılmayanlardır. Çocuklarının ruh sağlığını düşünen, kendi bencilliklerini öne çıkararak ortalığı dağıtmayan tüm eski eşlerin önünde saygıyla eğiliyorum.

Ayakkabı tutkunlarına bir adres

Her gün yeni bir ayakkabı alsam bile bu tutkumun törpüleneceğini sanmıyorum. Evde dolabın biri ayakkabı kutularıyla ağzına kadar dolu, bütçem ciddi zarar içinde ama ben içimdeki ayakkabı canavarını durduramıyorum. 1,5 yıl önce keşfettiğim bir ayakkabıcı beni ancak paklıyor. Bu adresi özellikle ayakkabıya servet yatıran, içindeki canavarla baş etmekte zorlananlarla paylaşmak istiyorum. İkitelli’deki Vip Stok mağazası. Ünlü markalar beşte bir fiyatına satılıyor. Yani bir ayakkabı yerine beş ayakkabı alıp çıkıyorsunuz. Yerim az, adres için (0212) 549 65 84 numarayı aramanız gerekiyor.
X