Dörtnala borç ödeyecekler

Hürriyet Haber
08 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 07 Haziran 2013 - 23:28

Hükümet torba tasarıya eklediği bir maddeyle Türkiye Jokey Kulübü’ne vergi borcunu ödeyene kadar işletme ve yatırım harcamalarında sınırlama getiriyor.

Jokey Kulübü’nün harcamaları gelirinin yüzde 24’ünü geçemeyecek.

HÜKÜMET, TBMM’ye sevk ettiği ve yasalaşmayı bekleyen üçüncü torba tasarıya sürpriz maddeler ekleyecek. Maddelerden biri Türkiye Jokey Kulübü’nün Maliye Bakanlığı’na olan vergi borcuna yönelik olacak. Türkiye’de at yarışlarını düzenleyen Jokey Kulübü, vergi borcunu ödeyene kadar işletme ve yatırım harcamaları, gelirinin yüzde 24’ünü geçemeyecek.

DOLMABAHÇE ÇALIŞMASI

Başbakan Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve parti yöneticilerinin katılımıyla geçen hafta Dolmabahçe Sarayı’nda yapılan görüşmelerde, TBMM tatile girmeden önce ele alınacak yasal düzenlemeler masaya yatırıldı. Türkiye Jokey Kulübü ile Maliye Bakanlığı arasında vergi borcu tartışması yıllardan beri sürüyor. Kulübün, Maliye Bakanlığı’na 64 milyon lira olan vergi borcu mahkeme sürecinin uzaması ve TJK’nın davayı kaybetmesinin ardından faiziyle 200 milyon lirayı aştı. TJK’nin bakanlıkla yaptığı görüşmelerin ardından vergi borcunu 19 milyon liraya indirdiği basında yer almıştı. Ancak, hükümet vergi borcunun bir an önce tahsil edilmesini sağlamak için “yatırım ve harcama sınırı” getiren düzenleme yapma yoluna gitti.

İLLERE AB TEMSİLCİLİĞİ

TBMM’ye, bekleyen tasarıya bunun dışında birkaç madde daha eklenecek. Buna göre, AB Bakanlığı’nın illerde temsilcilik açmasına olanak sağlanacak. Bu konuda Bakanlar Kurulu’na yetki verilecek. Ayrıca, tarım destekleme kredilerini kullanlardan borcu nedeniyle hakkında soruşturma açılan çiftçilerin, soruşturma sonuçlanana kadar desteklemeden yararlanmasına olanak verilecek.

TORBADA NELER VAR?

Meclis tatile girmeden yasalaşacak Torba Tasarı da ayrıca kopya skandalıyla gündeme gelen Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) neşter atılmıştı. Tasarıyla, sınav sorularının hazırlanmasıyla ilgili görevli ve komisyonları belirleme yetkisi ÖSYM Yönetim Kurulu’ndan alınıyor. 28 Şubat’ta disiplin suçundan atılan memurlara devlete dönüş olanağı getiren tasarı, birçok kamu kurumunun yanısıra Dışişleri Bakanlığı bürokrasinin de köklü değişiklik yapıyor. Bakanlığın bir çok birimine meslek memurları değil, dışardan da atama yapılabilecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı