Dünya Haberleri

  Dörtler zirvesi

  Hürriyet Haber
  12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AB kararlarında güç dengesi

  Geleceğin 27 üyeli Avrupa Birliği'nde, Bakanlar Konseyi kararları alınırken şöyle bir tablo ortaya çıkacak.

  Toplam oy sayısı 346

  Nitelikli çoğunluk 258

  Veto azınlığı 89

  Karar için gerekli nitelikli çoğunluk oyu olan 258 toplam nüfusun % 62'sini temsil ediyor. Kararları veto için gerekli 89 azınlık oyu üç büyük ülke + bir küçük ülke ile sağlanabiliyor.

  Büyükler kazandı

  Avrupa Birliği'nin Nice Zirvesi dün sabah şafakla birlikte sona ererken Portekiz Başbakanı Guterres oluşan tabloyu şu sözlerle özetliyordu: ‘Büyük devletler darbe yaptı.’ Güç paylaşımı uğruna dört gün boyunca çok kanlı çatışmaların yaşandığı zirve sonunda Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya kontrolü ele geçirdiler. Bu ülkeler, karar mekanizması olan Bakanlar Konseyi'nde 29'ar oy hakkına sahip oldular. En küçük pay ise 3 oyla Malta'ya ait.

  Bundestag gibi

  AB'nin yasama organı olan Avrupa Parlamentosu'nda ise kontrolü Almanya tek başına ele geçirdi. Kimi yorumlara göre AP, Alman parlamentosu Bundestag'a döndü. 27 üyeli AB'nin parlamentosunda 738 sandalye olacak; Almanya'nın üyelik sayısı 99, Fransa, İngiltere ve İtalya'nın ise 74 olacak. Nice'de oluşan bu güç dengesinin yürürlüğe girmesi için 18 ay içinde ulusal parlamentolarda onaylanması gerekiyor.

  Zirve değil, sanki toplu seks

  BİR maraton halinde geçen ve bazı geceler şafak vaktine kadar devam eden, Avrupa Birliği tarihinin en uzun zirvesinde ilginç olaylar yaşandı.

  Zirve karıştı

  Zirveye katılan ve adının açıklanmasını istemeyen Belçikalı bir heyet üyesi, ‘toplantılar o kadar karıştı ki, kimin eli kimin cebinde belli değil, adeta toplu bir seks sahnesine döndü’ benzetmesini yaptı.

  Polonya ürküttü

  Daha üyelik müzakereleri aşamasında olan Polonya'nın da aynı nüfus ve şartlar içinde olduğunu belirterek, İspanya ile aynı oy hakkı istemesi kuliste ‘tam üye olunca bize kök söktürecek’ esprilerine neden oldu.

  14 erkeğe 1 kadın lider

  Son derece yorucu geçen ve sinirlerin laçkalaştığı maraton görüşmeler sonunda, pazarı pazartesiye bağlayan gece, aralarında sadece Finlandiyalının kadın olduğu 14 AB liderlerinin ortak bildiri için sabaha kadar Acropolis'e kapanmaları, ‘Finlandiyalı lider, 14 erkeğe karşı iyi dayandı’ şakalarına yol açtı.

  Uysal İtalyanlar

  Kulislerde heyetler, toplantılar süresince en az itiraz eden İtalyan delegasyonunun bundan sonra bütün üyelere model oluşturması gerektiğini söylediler.

  Don Kişot Fransa

  Veto hakkı, Kültür, uluslararası ticaret müzakereleri ve Almanya ile eşit haklara sahip olmak için çırpınıp duran Fransa, Don Kişot'a benzetildi.

  Blair mücadele etmedi

  ‘Tony Blair, İngiltere için çok mücadeleci olmadı’ yorumları yapılırken, göçmen işçiler, sosyal güvenlik ve vergi konusunda taviz vermediği ve bu konularda ulusal veto hakkını elinde tuttuğu belirtildi.

  En büyük Almanya

  NICE'te AB'nin geleceğinin şekillendiği tarihi zirveden en karlı çıkan ülke Almanya oldu. Almanya Bakanlar Konseyi'nde Fransa ile uzlaşmayı kabul ederken, Avrupa Parlamentosu'nda çok güçlü bir konuma ulaştı.

  Bakanlar Konseyi'nde Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya, nüfuslarıyla orantılı olarak 10'ar üyeyle temsil ediliyorlardı. Ancak Doğu Almanya ile birleşmesinden sonra nüfusu 83 milyona çıkan Almanya, karar mekanizması olan Bakanlar Konseyi'nde daha fazla oy hakkına sahip olmak istiyordu.

  Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, son ana kadar pazarlıklarını sürdürdü. Ancak Almanya'nın nüfuzunu daha da artırmasından rahatsız olan Fransa, tüm gücüyle karşı koydu. Sonuçta, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya'nın Konsey'de 29'ar üyeyle temsil edilmesi kararlaştırıldı.

  Genişleme sonrasında Almanya, Avrupa Parlamentosu'nda da en büyük bloğa sahip olacak. 738 sandalyeli parlamentoda Almanya'nın 99, Fransa, İtalya ve İngiltere'nin 74'er sandalyesi bulunacak. Bir AB diplomatı, bu konuda, ‘Avrupa Parlamentosu, gelecekte Bundestag’ı (Alman Parlamentosu) andıracak' dedi.

  Nice Zirvesi'nden en karlı çıkan AB aday ülke ise Almanya'nın yakın müttefiği olan Polonya oldu. 39 milyon nüfusuyla Türkiye'den sonra AB'ye aday en kalabalık ülke olan Polonya, Bakanlar Konseyi'nde AB'nin beşinci büyük ülkesi olan İspanya kadar oy ağırlığına sahip oldu.

  Zirvede liderler zar zor anlaştı, ancak Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın zirveyi gerginleştirdiği konsunda herkes hemfikirdi. Chirac, ülkesinin çıkarlarını en iyi şekilde koruyabilmek ve zirveden güçlü lider imajıyla çıkabilmek için elinden geleni yaptı. Sonuçta pazarlıklar uzadı, uzlaşma sağlanması uzadı.

  Belçika, Nice’den çıkan anlaşmayı ‘kötü’ buldu. Dışişleri Bakanı Louis Michel, ‘‘Nice doruğu kötü bir anlaşma doğurdu’’ dedi. Michel, Nice anlaşmasını imzalamamayı düşündüğünü, ancak Nice'teki doruğun çıkmaza girmesinin Avrupa para birimi için kötü olacağını düşünerek imza attığını belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı