Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dört yıldır bulut görmedim

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  27 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 27 Şubat 2006 - 12:07

  23 yıllık yaşamının son dört yılını Guantanamo’da bir kafesin içinde geçiren Murat Kurnaz, elektrik şokundan, kelepçelenmeye ve su tahtasına kadar çok farklı işkenceler gördü, bikinili kadınların cinsel tacizine ve aşağılamasına hedef oldu.

  Kurnaz’ın en büyük şikayeti ise, dört yıldır havada bulutları görememek. El Kaide bağlantısı kuşkusuyla ABD’nin Küba’daki Guantanamo Üssü’nde tutulan Kurnaz’ın, Amerikalı avukatı Baher Azmy Hürriyet’e konuştu. Azmy, Pakistan’da yakalanıp önce Afganistan’a sonra Guantanamo’ya götürülen Kurnaz’ın, bir Kuran’ın tekmelendiğini gözleriyle gördüğünü söyledi.

  Azmy, Kurnaz’a hem Afganistan’da hem Guantanamo’da işkence yapıldığını belirtti.

  Azmy, Afganistan’ı anlatırken, insana dehşetli bir boğulma duygusu veren su tahtası (water boarding) işkencesi yapıldığını, elleri kafasının üzerinde bağlı olarak birkaç gün asılı bırakıldığını kaydetti. Azmy, "Soğukta ısınırsın diyerek, ayaklarına elektrik şoku verdiler. Bir keresinde de, bir asker yüzüne silahını dayayıp ölümle tehdit etti" dedi.

  CİNSEL TACİZ

  Baher Azmy’ye göre, Kurnaz’ın, 11 Eylül hava korsanlarından Muhammed Atta ile bir ilişkisi olduğundan şüphe ediliyordu. Guantanamo Üssü’nde, sürekli sorgulama, uykudan mahrum etme, aşırı gürültü gibi yöntemler uygulandı. Azmy, "Bir keresinde, ellerini birbirine ve onları da ayaklarına kelepçelediler. Bir inek gibi, hücrenin ortasında 20-24 saat kaldı" dedi.

  Azmy, Kurnaz’ın hiçbir suçu olmadığını ve ABD’nin de bunu bildiğini kaydetti ve "Dosyaları gördüm, suçlandığı tek birşey yok" dedi. Azmy, Guantanamo’yu "yasadışı operasyon" olarak niteledi ve "ABD’nin Başkanı, bir düşman olarak algıladığı herkesi yakalayıp tutabileceğini düşünüyor. Sonra da savaşın elli yıl sürebileceğini söylüyor. Bu, ABD’nin yaptığı en büyük hatalardan biri. Bir gün bunu herkes anlayacak" dedi.

  Baher Azmy, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Alman vatandaşı olan Murat Kurnaz konusunu Bush’un gündemine getirdiğini doğruladı ve ABD Başkanı’nın "dosyaya baktıracağım" sözü verdiğini ifade etti. Baher Azmy, "Bildiğim kadarıyla, Türk Hükümeti herhangi bir çabada bulunmadı. Belki, şimdi Almanya ile yapılan görüşmelerin bir parçası olabilirler. Ben, bırakılacağı konusunda iyimserim" dedi. Baher Azmy, Kurnaz’ın, serbest bırakılırsa, Almanya’daki ailesinin yanına ya da Türkiye’deki dedesinin çiftliğine dönmek istediğini belirtti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı