Gündem Haberleri

  Dört yıl sonra mutlu son

  Hürriyet Planet
  28.05.2011 - 10:20 | Son Güncelleme:

  Mısır Gazze Şeridi'yle arasındaki Refah Sınır Kapısı'nı bugün yeniden açtı. Böylece dört yıldır ilk kez Mısır'dan Gazze'ye serbest geçiş sağlanmış oldu.

  Gazze Şeridi'nin, İsrail kontrolünde olmayan tek girişi olduğu için dış dünyayla ana bağlantısı olan sınır kapısının açılmasıyla Filistin halkının üzerindeki seyahat engelleri de büyük oranda kalkmış oldu. Refah Sınır Kapısı Cuma günleri ve tatiller dışında günde 8 saat açık kalacak. Ancak kapıdan mal geçişine izin verilmeyecek.

  Refah'ın açılışıyla Mısır'a ilk geçenler arasında hastaları tedavi için Mısır'a götüren iki ambulans ve bir grup ziyaretçiyi taşıyan bir minibüs de vardı. Bugün ilk etapta 400 kadar Gazzelinin Mısır topraklarına geçiş yapması bekleniyor.

  DÖRT YIL SONRA BİR İLK / FOTO GALERİ

  EL ARABİ GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE AÇIKLAMIŞTI

  Mısır Dışişleri Bakanı Nebil El Arabi, El Fetih ile Hamas arasındaki uzlaşmanın ardından 29 Nisan'da kapının tamamen açılacağını duyurmuş ve böylece İsrail'in uyguladığı ablukanın gevşetilmesine yardımcı olacağını söylemişti. Kapı geçmişte sadece insani gerekçelerle, ayda bir-iki günlüğüne açılıyordu.

  Gazze topraklarında yaşayanlar için büyük bir rahatlama anlamına gelen bu hamle Hamas için de büyük bir kazanım anlamına geliyor.

  Ancak İsrail, militanların Gazze'ye giriş çıkışının kolaylaşacağından endişe ediyor.

  "İŞBİRLİKÇİ MÜBAREK"

  Mısır ve İsrail, Haziran 2006'da Gilat Şalit'in kaçırılmasından sonra, bir yıl sonra 2007'de Hamas'ı zayıflatmak adına ortak bir karar alarak Gazze'ye abluka uygulamaya başlamışrt. Ancak Şubat ayında Mısır lideri Hüsnü Mübarek'in koltuğunu terk etmesiyle, Mısır'ın yeni yönetimi ablukayı kaldırmaya karar verdi.

  Mübarek rejimi kapıyı kapalı tuttuğu için sürekli olarak İsrail'in işbirlikçisi olmakla suçlanıyordu. Eski yönetim ise Gazze'de terörle mücadele ve kaçakçılığa destek gerekçesiyle kararını savunuyordu.

  Kapı kapatıldıktan sonra Mısır-Gazze sınırına kazılan yeraltı tünelleri Gazze'nin can damarı olmuştu.

  TÜNELLERDE HAYAT BÖYLEYDİ / FOTO GALERİ

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı