ANKARA HABERLERİ

Dört yıl içinde 430 bin yeni konuta ihtiyaç var

Hürriyet Haber
11.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

2015 sonuna kadar yaklaşık 430 bin yeni konut ihtiyacı bulunan Ankara, gelişimini Eskişehir Yolu başta olmak üzere, İstanbul Yolu, Konya Yolu ve Samsun Yolu olmak üzere dört ana kol üzerinde yürütüyor.

Hürriyet Haber

ANADOLU’nun merkezinde yer alan Ankara’nın yapılaşmada daha gidecek çok yolu var. 2015 sonuna kadar yaklaşık 430 bin yeni konut ihtiyacı bulunan Ankara, gelişimini Eskişehir yolu başta olmak üzere, İstanbul yolu, Konya yolu ve Samsun yolu olmak üzere dört ana kol üzerinde yürütüyor.
TSKB Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Hasan Taylan, Ankara’nın başkent ilan edildikten sonra hızlı ve düzenli yapılaşma şansını yakaladığını, artan nüfusun ve devam eden göç alımının etkisiyle yeni gelişim alanlarına ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Resmi kayıtlara göre 1927 nüfus sayımında 404 bin olan Ankara nüfusunun, Türkiye nüfusunun yüzde 3,2’lik dilimine sahipken, 2010 itibariyle yaklaşık 4,5 milyon olan il nüfusunun, Türkiye nüfusunun yüzde 6,5’lik dilimine sahip olduğunu ifade eden Taylan, “Bölgede yapılan çalışmalar doğrultusunda 2011 yılı itibariyle nüfusun 5 milyonu aştığı ve Ankara’nın 2025 yılı planlamalarında nüfusun 7,5 milyonu geçmesinin beklendiği göz önünde bulundurulursa yapılaşmanın kaçınılmaz olduğu anlaşılıyor” dedi.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’ne (GYODER) göre 2015 sonuna kadar Ankara’da yaklaşık 430 bin yeni konuta ihtiyaç duyulacağının düşünüldüğünü söyleyen Taylan, ancak bu yapılaşmanın, Ankara’nın “Başkent” kimliğine ters düşmeyecek ölçüde ilerletilmesi ve bu yönde geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
Hasan Taylan, Ankara’da geçmişten günümüze dek kent merkezi olma özelliğini üstelenen Ulus’un, zamanla bu özelliğini Kızılay’a devrederken, bu konumun da zamanla Gaziosmanpaşa semti eksenine doğru kaymaya başladığını, bu süreçte kentin, gelişimini Eskişehir yolu başta olmak üzere, İstanbul yolu, Konya yolu ve Samsun yolu olmak üzere dört ana kol üzerinde yürüttüğünü kaydetti.

Eskişehir Yolu bürokrat tercihi

Eskişehir yolunun, kentin güneybatı aksı üzerinde yer alan bürokratik kuruluşlar, üniversiteler ve yeni uydu kent projeleri çevresinde yükselmesi sebebiyle öğretim görevlileri ve bürokratların tercih ettiği prestijli bir bölge haline geldiğini ifade eden Taylan, “Son 10 yıl içerisinde Ankara’nın güneybatı aksında yer alan Eskişehir yolu, Çukurambar, Bilkent, Beysukent, Ümitköy, Çay Yolu ve Yaşamkent gibi yerleşim bölgelerinin çevresinde hızlı bir şekilde gelişen, şehir merkezinden uzakta olmasına karşın merkezin tüm imkanlarını sunabilen yerleşim alanları oluşturulmaya başlanıyor” dedi.

İstanbul yolunun, Ankara’nın batı ve kuzeybatı aksı üzerinde yer alan sanayi bölgeleri, AVM’ler, toplu konut, kooperatif ve yeni oluşum projeleri ile gelişimini sürdüren, metro ağının bir parçası oluşuyla önemini her geçen gün artıran bir bölge haline geldiğine işaret eden Taylan, bu aks üzerinde yer alan Eryaman, Sincan-Yenikent, Batıkent, Elvankent ve Etimesgut gibi semtlerin de gelişimlerine oranla oldukça değer kazandığının gözlemlendiğini kaydetti.

Her yöne doğru büyüme

Konya Yolu’nun ise lüks iş merkezleri, rezidanslar çerçevesinde yeni bir görünüm kazanan Balgat, Dikmen, Çiğdem, Oran gibi yerleşkelerin cazibesini artırarak prestijli bir bölge haline getirdiğini belirten Taylan, şunları söyledi:

“Bu aks üzerinden İncek aksına doğru bir kayma bekleniyor. İncek bölgesinde nitelikli yaşam alanlarının oluşturulamaması ve gelişimin istenilen seviyeye ulaşamamış olması beklentilere yanıt verememesine yol açsa da ileride bu aks üzerinden gelişimini sürdürmesi oldukça muhtemel olarak görülüyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dört yıl içinde 430 bin yeni konuta ihtiyaç var haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
20 Kasım 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı