"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Dört yaşında, babasını kıskanıyor

Güzin Abla

Tuzla'dan Esrarlı

GÜZİN Abla, 26 yaşında, yedi yıllık evli ve dört yaşında bir erkek çocuk annesiyim. Eşimle aramızda önemli hiçbir sorun yoktu. Kendi halimizde bir aileyiz ve eşim serbest çalışıyor, geçimimizi temin ediyor. Oğlum son zamanlarda anormal şekilde babasını kıskanmaya başladı. Öyle ki, bana yaklaşmasına bile katlanamaz oldu. Olay çıkarıyor, ağlama krizlerine kapılıyor, babasına kötü davranıyor. Bu durum ikimizi de çok üzüyor. Ne yapacağımızı gerçekten bilemiyoruz. Onu üzmek de istemiyoruz. Ama duruma nasıl katlanabileceğiz, nasıl davranmalıyız?

SEVGİLİ Kızım, bu yaşlardaki erkek çocuklarda annelerine, kız çocuklarda ise babalarına karşı aşırı tutku görülmesi hemen hemen doğaldır. Çocuk üç ya da dört yaşlarında, en sevdiği ve kendisine en yakın gördüğü kişinin gözünde tek varlık olmak ister. Onun sevgisinin kendisinden başkasına yönelmesine katlanamaz. Özellikle annesi onun için gereksinme duyduğu, vazgeçilmez bir varlıktır. Kız çocuk da babasını kimseyle paylaşmak istemez. Erkek çocuk için annesi her şeyden üstün, en güzel, en çekici, en sıcak kişidir. Hatta 'büyüyünce seninle evleneceğim' der durur. Bir yandan da küçücük dünyasında annesinin babasıyla evli olduğunu, ona yakın olduğunu hissetmektedir. Bu yüzden babasına karşı bir tür düşmanlık besler. Babasının kendisini kıskandığını düşünür. Zaman içinde bu davranışları geçecektir. Altı yaşına doğru çocuğun her şeyi yerli yerine oturttuğu, bu tür duyguları bıraktığı görülür. Bu nedenle biraz sabırlı olmakta yarar var, kızım. Ancak sakın onu üzeceğim endişesiyle, sen ya da eşin davranışlarınızı deiştirmeye, örneğin onu üzmemek için ayrı yatmaya kalkışmamalısınız. Çocuk zaman içinde babasının ve annesinin kendi yaşamındaki gerçek yerini anlar, üzülmeyin. Onun için hayatımızda bir değişiklik yaratmayın. Ondaki bu davranışları görmezlikten, anlamazlıktan gelin. Aksi halde çocuğunuz sizi sahiplenmeyi sürdürür. Bunu hastalıklı bir kıskançlağa dönüştürür. Ve bu durum onun tüm yaşamını etkiler.

Kumar düşkününe güvenebilir miyim?

l Kadıköy'den A.A.

SEVGİLİ Güzin Abla, fikirlerinize çok güveniyor, gençlerin sorunlarına verdiğiniz cevapları çok takdir ediyorum. Sorunumu bu nedenle size açtım. Üniversite mezunu bir kızım. Çalışıyorum. Ailemin durumu fena değildir. Bir gençle tanıştım. Üniversiteye gidememiş, çalışıyor. Ama işi pek ciddi değil. Asıl sorun kumara çok düşkün olması. Ona çok bağlandım. Evlenmeyi bile düşünmüştüm. Şimdi kumar sorunu beni çok düşündürüyor. Böyle birine güvenebilir miyim? Ne dersiniz? Beni çok sevdiğini söylüyor, benim için yapamayacağı şey yokmuş.

FİKİRLERİME değer verdiğini öğrenmek beni mutlu etti kızım. Yazından da anlaşıldığı gibi kültürlü, ciddi, bir genç kızsın gerçekten. Ama işte sen de aşkın girdabına kapılmış, olmayacak birine gönlünü vermişsin. Bunun zararlı bir ilişki olduğunu farkediyorsun ama gönül ferman dinlemiyor. Kendi kendini kandırmaya çalışıyorsun. Kumarbazlık, alkolizmden beterdir. Alkolik bir insanı tedavi mümkündür. Kumarbaz kolay kolay tedavi kabul etmez. Yine de psikolojik bir tedaviden geçebilir. Belki de sana olan aşkı, sevgisi ağır basar da gerçekten bu kötü alışkanlığınıdan vazgeçer. Aksi halde, tüm hayatını tehlikeye atarsın, bana sorarsan.

X