Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dört kardeşin okul sevinci

  Hürriyet Haber
  18 Ekim 2005 - 14:31Son Güncelleme : 18 Ekim 2005 - 14:31

  Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde, maddi imkansızlıklar nedeniyle okula gönderilmeyen 4 kardeş, eğitim masrafları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından karşılanarak okula kaydettirildi.

  Siverek'in Fırat Mahallesi'nde yaşayan Bayraktar ailesinin eğitim çağındaki 4 çocuğunun okula gönderilmediğinin öğrenilmesi üzerine, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve SYDV yetkilileri, söz konusu ailenin evine giderek, çocuklarını okula göndermesini istedi.


  Çocukların annesi Hazal Bayraktar, maddi durumlarının iyi olmadığını, eşi ve 9 çocuğuyla birlikte pamuk işçiliği yaptıklarını belirterek, “Çocuklarımı okula gönderirsem evi nasıl geçindireceğiz. İşleri kim yapacak” dedi.

  SYDV Müdürü Mahmut Bahçıvan'ın aileye gerekli yardımın yapılacağını ve çocukların okul masraflarının da SYDV tarafından karşılanacağını bildirmesi üzerine, anne Bayraktar, çocuklarının okula gönderilmesine razı oldu.
  Daha sonra, yetkililer, Remzi (7), Emine (9), Remziye (10) ve Beyaz Bayraktar (11) adlı kardeşleri Mimar Sinan İlköğretim Okulu'na kaydettirdi.

  Siverek Kaymakamı Seddar Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayraktar ailesinin çocuklarının okula gönderilmediğini bir basın mensubundan öğrendiğini, bunun üzerine yetkililere talimat vererek çocukların okula kaydettirilmesini istediğini belirtti.

  İlçedeki mahalle ve köy muhtarlarına da seslenen Yavuz, bölgelerinde çeşitli sebeplerle okula gönderilmeyen çocukların kendilerine bildirilmesi çağrısında bulundu.

  Yavuz, “Maddi imkansızlıklar nedeniyle okula gönderilemeyen çocukların tüm eğitim masraflarını karşılayacağız” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı