"Yonca Tokbaş" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yonca Tokbaş" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yonca Tokbaş

Dört kadınla başetmenin yolları

Yooo, dalga geçmiyorum. <br> <br>Ben gayet ciddiyim.

“Tecavüz kaçınılmazsa zevk almayı bileceksin” gibi dünyanın en abesle iştigal atasözü mevcut olan bir kültürde; neden erkeklere hemcinslerimi “cigerlerinden” tanıyan bir kadın olarak rehberlik etmeyeyim ki...
 
Vurun boşboğazlığıma!
 
* * *
 
Kadınlardan şikayetçi ama, “aklını kadınlarla bozmuş” çoğu erkek kadınsız yapamıyor.

Bir sürü erkek bir tane kadınla başedemediğini söylerken, 4 karısı olsun diye bakıyor. Kimisi de dinimiz gereği -yanlış anlaşılmasın kendi istiyorsa namerttir(!)- dört kadın almak “zorunda kalarak” büyük acılar çekiyor.
 
Dört kadın, dört! Dile kolay... Ben bir kendime zor dayanıyorum, bir de 4 tane olsak aynı evde, offf kabusa bak düşünemiyorum bile.
 
Erkeklere yol göstermek lazım. Zordur bizimle başetmek.
 
Bir kere her ne kadar sessiz sakin görünsek de, mutlaka içeride durduğu sürece fındık; dışarı çıktığı zaman pabuç kadar olabilen bir dilimiz vardır. Dört kadın ve bir adamı saç saça baş başa girince ayırabilen kesin Herkül' ün mayasındandır. Dört kadın birbiriyle kardeş olmakta zorlanırken, kumalaşmak iyice zordur, o yüzden akıllı davranılmalıdır.
 
Bir kere kadınlar kıskançtır.
 
O yüzden akıllı(!) adam, ya kadınların “sesini kesmeyi bilecek” ya da kumaladığı dört kadını asla bir araya getirmeyecek.
Kadın eğer dörtlenecekse, pek de fazla eğitimli olmamasına özen gösterilecek. Ne de olsa eğitimlimiz iyice çekilmez oluyor, sağda solda fikirlerini savunuyor, dikleniyor, hayatı adama dar ettiği gibi, işini de yokuşa sürüyor. Kadın eğitimli oldu mu, yanına kuma getirmesi zaten kafadan zorlaşıyor. Hele de anne olunca, oku oku oku herkesi adam etmek için, iyice dayanılmaz oluyor.
 
“Rekabetomanya” tavan yapıyor.
 
Kadın mükemmelliyetçi ve çalışkan oluyor. İnsanı yoruyor. Ha bir de çalışmak istiyor filan. Kadınların müstehcen olmaması da önemli tabi. Yeter ki kapalı kapılar ardında açılmayı iyi bilsinler, gerisini kim takar ki? Dört kadını alan erkek için önemli olan tabi ki kendi tatmini!
 
Ancak ufak bir sorun var. Kadınlar bu durumdan rahatsız ve şüpheli. Hele o televizyon denen fitne fücur şey sardı beri her yeri, seyretmemek elde değil, seyretmesen de duyan dinleyen diğerleri anlatacak elbet dünyada olan biteni.
 
Özgürlük filan ne demek herkes biliyor artık! Suudi kadın bile gizliden araba kullanma kaçamağında. Kadın bu, meraklı ve öğrenmeye istekli, uzun yaşayamaz tutsak bir köle gibi. Keşfetme, gelişme isteği genlerinde var besbelli.
 
Kadın bu;
 
Dördü birine değil,
 
Biri dördüne bedel!
 
Meselenin kökü sanırım esas bu detayda gizli.
 
Yonca
“mâni+ta+cılık”*

* Kırmızı yıldızlık dip not: Bu yazıcığım, 9 Nisan 2008 tarihinde Hürriyet.com.tr’de yayımlanan yazımdır. Fatih ve Eyüp belediyesinin muhafazakâr aile danışmanı Sibel Üresin, dün hakikaten “çarpıcı” bir açıklama yaparak, ''İmam nikahlı 2,3 ve 4. eş yasal olsun'' önerisinde bulundu. Bu yazının maziden çıkarılıp yeniden fırına verilmesi caiz oldu. Oldu.

X