Dört gemiye 200 milyon dolar

Hürriyet Haber
19 Temmuz 2012 - 13:10Son Güncelleme : 19 Temmuz 2012 - 15:59

Negmar Denizcilik, toplam değeri 200 milyon dolar olan Türkiye’nin en büyük LPG taşıma gemisi siparişini verdi.

Negmar, Hyundai Ağır Sanayi şirketine verdiği dört adet LPG taşıma gemisi siparişi ile Türkiye amonyak taşımacılık ihtiyacının yüzde 50’sini karşılayacak.

Şirket bu gemilerle yılda 200 bin ton amonyak taşımayı hedefliyor.

Toplam değeri 200 milyon dolar olan LPG taşıma gemileri, çalışmaya başladığında Türk bayraklı olacak ve gemilerde Türk personel çalışacak. Gemiler, 2013 yılının Eylül ve Kasım aylarında Güney Kore’den teslim alınacak. Negmar, Türkiye’nin bu konudaki stratejik ihtiyacını karşılamak amacıyla, bir sonraki adımda LNG (sıvı doğalgaz) gemisi siparişi verecek.

Negmar Denizcilik A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Koç, LPG sektöründe gelecek gördükleri için 4 adet LPG taşıma gemisi satın alarak bu sektöre adım attıklarını kaydetti. Dünyada çok az sayıda bulunan bu gemilerin siparişi ile dünyanın birçok yerine Amonyak, Butan ve Propan taşınabileceğini dile getiren Mehmet Koç, “Genelde Avrupa ülkeleri ve Japonya’da LPG taşımacılığında kullanılan gemiler, Türkiye’de yıllık 630 bin ton yük taşıyacak. 38 bin m3 taşıma kapasitesine sahip gemiler, Türkiye’de bugüne kadar verilen en büyük LPG gemisi siparişi” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı