Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dormen'den Kürtçe oyun

  A.A.
  25.12.2009 - 13:55 | Son Güncelleme: 25.12.2009 - 09:40

  Ünlü tiyatro sanatçısı Haldun Dormen, “Bir Kış Öyküsü “ adlı müzikal oyunu, Kürtçe olarak “Çirokek Zivistane” adıyla sahneleyecek. Dormen yaptığı açıklamada; "Artık Kürtlük, Türklük meselesi ortadan kalksın diye kendimce barışa doğru ufacık taş atmak istedim" dedi.

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda, Cevat Fehmi Başkut'un bir süre önce ön çalışması yapılan, Haldun Dormen ve Kemal Uzun
  tarafından müzikale uyarlanan, “Bir Kış Öyküsü” oyunu, Kürtçe olarak sahnelenecek. “Çirokek Zivistane” adıyla sahneye konacak oyun, Şubat ayı içinde prömiyer yapacak. Oyunun yönetmenliğini yapan Dormen, Şehir Tiyatrosu oyuncuları ile daha önce sahnelenen oyunun görüntülerini izledi. Oyuncularla görüş alışverişinde bulundu.

  Dormen, yaptığı açıklamada, ilk kez Kürtçe bir oyun sahneleyeceğini, daha önce önce sahneye koyduğu ve başarı kazanmış bir oyunun Kürtçe olarak oynanmasının kendisine ilginç geldiğini söyledi.

  Birtakım çalışmaların artık Kürtçe gibi başka dillerde de yapıldığını ifade eden Dormen, şöyle konuştu: “Dil özgürlüğü bence önemli. Artık, Kürtlük, Türklük meselesi ortadan kalksın diye kendimce barışa doğru ufacık taş atmak istedim. Bence artık barış içinde yaşamamız lazım. 2010'a geldik. Bütün dünyada hiç uğruna, ufacık menfaatler uğruna insanlar birbirini yiyor, yazık, günah. Oysa biz Osmanlı İmparatorluğu'ndan bu yana birlikte yaşamaya alışmış bir ülkeyiz. Kapılarımızı başkalarına açmışız. O insanlara 'buyrun oturun' demişiz. Evet savaşlar olmuş, savaş içerisinde anlaşmazlıklar olmuş, ölümler, katliamlar olmuş. Ama savaş bunları yaptırtıyor maalesef. Onun için bu savaşın ortadan kalkması gerek artık. 2010 yılından sonra insanların bütün dünyanın yalnız Türkiye'de değil, barışı düşünmesi lazım. Çünkü dünyada o kadar çok sorun var ki. Dünyada su bitiyor, hava bitiyor. Bunları düşünmek varken, biz ufacık şeyler uğruna birbirimizi öldürmeye çalışıyoruz. Ben ufacık bir taş atıyorum barışa, bu bir başlangıçtır."

  Dormenden Kürtçe oyun

  "Önemli bir adım attığımıza inanıyorum"

  Haldun Dormen, oyundaki şarkıların da Kürtçeye çevrildiğini, ancak oyun metninin oyunculara önce Türkçe okutulacağını söyledi.
  “Türkçe çalışma yaptıktan sonra Kürtçeyi hissedebilirim gibi geliyor bana” diyen Dormen, Türkçe yapılacak ilk okumaların ardından Kürtçe olarak provalara başlayacaklarını, oyunun müzikal direktörü ile koreografın da İstanbul'dan gelerek, çalışmaya katılacağını belirtti.
  Daha önce İngilizce 15-16 oyun sahnelediğini aktaran Dormen, “Bundan cesaret aldım. Oyunu 20 şubata kadar sahneye koyacağız. Şu ana kadar çok olumlu tepkiler aldık. Tepkilerin yüzde 99'u olumlu. Hatta benim çok hoşuma gitti. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen bile Kürtçe bir opera sahneye koyabileceklerini söyledi. Bunlar olumlu adımlar” dedi.

  "Bu türlü bir çalışma için çok geç kalınmış"

  Bu türlü bir çalışma için çok geç kalındığını savunan Dormen, şöyle devam etti:
  “Ben zaten bu işi bilmeden, bu işe girmeden, bilmeden hep söyleyip duruyordum. Bu türlü bir çalışma için çok geç kalınmış. Çok evvelden kültürler, kültür birleşmesi yapılmalıydı. Bence Türkçenin yanı sıra Kürtçe, Ermenice oyunlar konmalı. Burası Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu'ndan gelme birçok kültürün buluşturduğu bir ülke. Sanatın barışa çok katkısı var. Sanat çok önemli bir işlevi görüyor. Sezen Aksu, Gül Sunal gibi benim yakın dostlarım prömiyere gelecekler.”
  Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Rüknettin Gün ise Haldun Dormen ile çalışmanın herkesi çok heyecanlandırdığını, Dormen'in Türk tiyatrosunun kilometre taşlarından biri olduğunu ifade ederek, “Bizim için farklı bir deneyim Herkes çok heyecanlı. Türkiye'de ilk kez bir Kürtçe müzikal yapılacak” dedi.

  Dormenden Kürtçe oyun

  Bir Kış Öyküsü Oyununun konusu;

  " 60 ihtilali sonrasında bir Anadolu kasabasına atanan yeni kaymakam, kar yolları kapattığı için bir türlü kasabaya ulaşamamaktadır. Kasaba halkı heyecanla ve umutla yeni kaymakamı beklerken, nihayet kasabaya ulaşan iki kişi mutlulukla karşılanır. Deli Çavuş, onları kasaba yakınlarında karşılayıp, kaptığı gibi kaymakamlık binasına getirir. Yeni kaymakam ve yardımcısını herkes çok sever, onlar da yeni işlerine alışıp bir an önce icraate geçerler. Köydeki tüm yolsuzluklar yeni kaymakamın kanun ve kuralları ile aklanmaya başlar. Ancak ufak bir problem vardır... Bu iki mükemmel insan aslında tımarhaneden kaçan iki delidir... Yollar açılıp gerçek kaymakam kasabaya ulaşınca işler tamamen karışacaktır..."

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı