Dünya Haberleri

  Dora neden kaybetti

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  01.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’da muhalefetin kongresinden “değişim” çıkmadı. Bir süredir “geleceğin başbakanı” olarak görülen eski dışişleri bakanı Dora Bakoyani rakibini küçümseyince, babasının intikamını alamadı. Yıllar önce Bakoyani’nin babasını deviren Samaras, Yeni Demokrasi’nin yeni başkanı.

  YUNANİSTAN’da 4 Ekim’de yapılan seçimlerde ağır bir yenilgiye uğrayarak 5.5 yıllık iktidardan sonra muhalefete düşen merkez sağcı Yeni Demokrasi (ND) Partisi’nin merakla beklenen kurultayında kadın aday bozguna uğradı. Eski dışişleri ve kültür bakanı Andonis Samaras lider seçilirken, seçim yarışı başladığında favori sayılan eski dışişleri bakanı Dora Bakoyani’nin rakibini küçümsemenin bedelini ödediği yorumları yapılıyor.
  Bakoyani 50 günlük seçim yarışının ilk 30 gününde hemen hemen hiçbir şey yapmadı. Samaras’ın partinin ağır toplarını yanına çekmesine seyirci kaldı.
  662 bin kişi oy verdi
  Kurultayda katılım beklentilerin ötesinde oldu. 662 binden fazla ND’li sandık başına gitti. Bakoyani’nin yüzde 39’da kalması, Samaras’ın ise yüzde 50’yi aşması herkesi şaşırttı. Bilgisiyar sisteminin çökmesi nedeniyle 3 saat gecikmeyle kapanan sandıklarda sonuçlar açıklanmadan Bakoyani kameralar önüne geçerek yenilgiyi kabul etti ve rakibini kutladı. Böylece ND’li kongre üyeleri, Yunanistan’ı üç hanedanlığın yönetmesi “geleneğine” son vermiş oldu. Karamanlis ve Papandreu’nun yanısıra, Bakayonani’nin babasının mensup olduğu Miçotakisler de Yunan siyasetinde etkiliydi.

  Babasının 14 yıllık intikamını alamadı

  1974’de kurulan ND’nin 7. lideri 58 yaşındaki Samaras, Bakoyani’nin babası eski başbakan Kostas Miçotakis’in prensiydi. Sert Makedonya politikası yüzünden kovulunca, birkaç milletvekilini kışkırtarak ND’den ayrılmalarını sağlayan Samaras, 1993’te Miçotakis hükümetinin parlamentodaki çoğunluğu yitirmesine ve iktidardan düşmesine sebep oldu.

  Yeni Demokrasi sağa kayacak

  Türkiye konusunda dışişleri bakanı olduğu dönemde (1989-1993) sert bir politika izleyen Samaras, yenilik vaadiyle seçilmeyi başardı. ND, Samaras’ın liderliğinde, düne kadarki liberal görünümünden daha sağcı bir çizgiye kayabilir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı