Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dora Bakoyanni bakanlık mazbatasını aldı

  A.A.
  15.02.2006 - 16:28 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, “Yunan dış politikasının öncelikler listesinin ilk sırasında Kıbrıs sorunu, Türk-Yunan ilişkilerinin geliştirilmesi ve Balkanlar'daki gelişmelerin bulunduğunu” söyledi.

  Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in dün yaptığı kabine değişikliğiyle dışişleri bakanlığı görevine getirilen Bakoyanni, bugün düzenlenen törenle görevi Petros Molivyatis'ten devraldı. Bakoyanni, törende yaptığı konuşmada, “Yeni Demokrasi Partisi (YDP) hükümetinin dış politikasının ulusal çıkarlar üzerine kurulu olduğunu” ifade ederek, “partizan yaklaşımlardan uzak ve parlamentoyla işbirliği içinde mümkün olan en geniş uzlaşma platformu üzerinde hareket edeceklerini” belirtti.

  “Yunan dış politikasının demokrasi prensiplerinin geliştirilmesi ve sorunların barışçı yöntemlerle çözülmesi yönünde uygulandığını” söyleyen Bakoyanni, “kendi çalışmasının da prensipler, bir program, gerçekçilik ve yaratıcılık üzerine kurulu olacağını” vurguladı. Kabine değişikliğinden sonra dün 50 yıllık kamu hizmetinin ardından politikadan çekileceğini açıklayan Molivyatis ise Bakoyanni'nin Yunanistan'ın ilk kadın dışişleri bakanı olduğunu ve görevi başarıyla yerine getireceğinden emin olduğunu belirtti.

  “Bakanlığı sırasında ABD, Rusya ve diğer ülkelerle ikili ilişkileri geliştirdiklerini ve Balkanlar'da Yunan etkisini güçlendirdiklerini” söyleyen Molivyatis, “Kıbrıs halkına, Yunanistan veya Kıbrıs olumsuz sonuçlarla karşılaşmadan, kendi kaderlerini özgürce tayin etme imkanı verdik. Türk-Yunan ilişkilerini geliştirmeyi sürdürdük ve Türk-Yunan konularını AB-Türkiye meseleleri haline getirdik” dedi.

  Bu arada dünkü kabine değişikliğiyle görev yerleri değiştirilen ya da yeni atanan, aralarında Savunma, Kamu Düzeni ve Dışişleri bakanlarının da bulunduğu 7 bakan, bugün yemin ederek görevlerine başladı.
  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı