« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dopingli sporcunun antrenörü de yanacak

Spor Bakanı Suat Kılıç, “Bundan böyle dopingli çıkan bir sporcunun antrenörü de yaptırıma maruz kalacak” dedi.

Umut ERDEM/ANKARA
SON GÜNCELLEME

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, doping konusunda yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını belirtti. Bakan Kılıç, “Dopingli çıkan sporcunun antrenörü de aynı yaptırıma maruz kalacak” diye konuştu. Önceki akşam ‘bahanelerİn arkasına kİmse sığınamayacak.’

Doping meselesine yaklaşımımız sıfır toleranstır. Profesyonel bir sporcu, antrenörü, bağlı olduğu kulübü, faaliyetleri dizayn eden federasyon doping içeren maddelerin neler olduğunu bilmektedir. Hiçbir sporcunun ‘Benim bu yiyecekte ya da içecekte doping olduğunu bilme şansım yoktu’ deme imkânı yoktur.

‘Hocalar kendi sporcularına Sahip çıkmalılar’

Yenİ bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz; dopingli çıkan sporcunun antrenörünün de aynı yaptırıma maruz kalması. Çünkü, sporcular profesyonel müsabakalara antrenör nezaretinde hazırlanıyor. Kendi sporcusuna sahip çıkmayan, onunla duygudaş olamayan, onunla aklını, fikrini, projesini, projeksiyonunu paylaşamayan bir antrenörün Türk sporuna verebileceği hizmet yoktur diye düşünüyoruz. 14 milyon gencimizin sportif yetenekleri bakımından tarama testlerine bu yaz ayları itibarıyla başlıyoruz.

‘Tabutuna çaktığı çivi’

Son olarak Halter Federasyonu’nda yönetim değişimine gidildi. Eski yönetimin de doping konusunda gerçekten çok katı bir tutumu vardı; ama buna rağmen verdikleri mücadeleyi başarıya ulaştıramadılar. Yeni yönetim bu işi tavizsiz sürdürmektedir. Hiçbir sporcumuz bu konuya kendini alet edemez, etmemelidir.
Sporcu ifadesiyle ‘kullanılan her bir doping, sporcunun kendi tabutuna çaktığı çividir.’

Hakan Şükür’ün parası ‘çay’dan

Bülent Arınç, “Şükür’ün TRT’deyken aldığı ücret, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Halk Bankası ve Türk Telekom’dan gelen sponsorluk gelirleriyle karşılandı” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yanıtlaması üzere verdiği soru önergesinde Şükür’ün TRT’de yaptığı programı için şunları sordu:: “TRT’de 4 Aralık 2008-4 Aralık 2010 tarihleri arasında kaç programa katılmıştır? Ligler ara verdiğinde kendisine haftalık 14 bin TL ödeme yapılmaya devam edilmiş midir? Şükür’e ödenen 1 milyon 456 bin TL’nin ne kadarı hangi sponsorlardan karşılanmıştır?”

‘52 haftaya bölündü’

Önergeyi yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Arınç, “Sözleşme bedeli 52 haftaya bölünerek ödenmiştir. 4 Aralık 2010 ile 2011 yılı Ocak ayındaki programlar için is3 x 14 bin TL ödeme yapılmıştır. 2009-10 sezonu boyunca Şükür’e yapılan ödemeler Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Halk Bankası ve Türk Telekom’dan elde edilen sponsorluk gelirlerinden karşılanmıştır.” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz