« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dopingle oynayacak

Solunum yollarından rahatsız olan milli basketbolcu, doping maddesi içeren iki ilacı, FIBA’dan alınan özel izinle kullanıyor. Fatih, doping testine girmek zorunda kalsa bile kimse ona dokunamayacak.

CELAL DEMİRBİLEK / JAPONYA
SON GÜNCELLEME
ŞAKA değil gerçek; A Milli Basketbol Takımımız’ın oyuncularından Fatih Solak, Dünya Şampiyonası’nda dopingle oynayacak...Evet, sporun karın ağrısı, yürek sancısı doping bu kez yasal olarak kullanılacak. "Dopingin yasalı mı olur?" demeyin, oluyor. Şu anda bir değil iki tane birden doping ilacı alan Fatih, Japonya’da 19 Ağustos’ta başlayacak Dünya Şampiyonası maçlarında forma giyecek. Doping testine girse bile kimse ona dokunamayacak. Nasıl mı? İşte cevabı...

Yasal sakıncalar

40 gündür ciddi bir solunum yolu enfeksiyonu geçiren Fatih, özellikle yüklemeli antrenmanlarda nefes problemi yaşıyordu. Milli Takım doktorları rahatsızlığı gidermek için ellerinden gelen her şeyi yaptı ama çare olmadı. Yasaksız ilaçlardan sonuç alamayan doktorların önünde tek seçenek vardı, o da doping maddesi içeren efedrin türü nefes açıcı ilaçlardan kullanmak. Ama bunun da yasal sakıncaları vardı.

Prof. Dr. Turgay Atasü başkanlığındaki Türkiye Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu, sorunu çözmek için hemen harekete geçti. Önce Milli Takım Başantrenörü Bogdan Tanjeviç’le görüşüldü. Sırp teknik adam, "Fatih’in mutlaka oynamasını istiyorum" deyince, konu FIBA’ya iletildi. FIBA’ya, Fatih’in, rahatsızlığı nedeniyle doping maddesi içeren iki ilaç kullanması gerektiği bildirildi. FIBA da bunun üzerine oyuncunun spirometri (solunum kapasite ölçümü) ve alerji testleri ile akciğer tomografisini istedi. Fatih’in sağlık raporlarını uzmanlara inceleten FIBA, oyuncunun söz konusu iki ilacı kullanmasına izin verdi.

Hızla iyileşiyor

Basketbol Milli Takımı Doktoru Op. Dr. Adnan Bağrıaçık, ender görülen bir olay yaşadıklarını belirterek, "Fatih’e, yasaklı ilaçlar listesinde yer alan iki ilacı tatbik ediyoruz. FIBA’dan gerekli izni aldığımız için herhangi bir korkumuz yok. Fatih doping testine alındığında dopingli çıkacak ama hakkında gerekli işlem yapılmayacak. Şu anda Fatih’in durumu hızla iyiye gidiyor. Şampiyonaya kadar tamamen rahatlamış olacak" dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler