Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dopingde yeni kuralın ilk kurbanı Claudia Pechstein

Almanların Olimpiyat şampiyonu sürat patencisi Claudia Pechstein, dopingle mücadele kapsamında uygulanan “biyolojik pasaport programı” kapsamında, hiçbir doping testi pozitif çıkmamasına karşın ceza alan ilk yıldız sporcu oldu.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Dünya Anti-Doping Ajansı'nın (WADA) 2009 yılı başında yürürlüğe giren yeni kurallarına göre sporcular, yalnızca doping testlerinin pozitif çıkması durumunda değil, kan profilindeki değerlerinde anormallik olması halinde de ceza alabiliyor. Şubat ayında Norveç'te yapılan dünya şampiyonası döneminde, kan profilinde yüksek miktarda retikülosit (genç, olgunlaşmamış alyuvar hücreleri) bulunması gerekçesiyle 2 yıl boyunca müsabakalardan men cezasına çarptırılmıştı. Lozan'daki Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) de bu yasağı onadı.

Dopingde yeni kuralın ilk kurbanı Claudia Pechstein

Claudia Pechstein, "Pozitif numunelerim yok ve hiçbir zaman da olmadı. Ve belirleyici olan da bu. Yüksek değer içeren tek bir numune yüzünden bir sporcuya 'dopingçi' damgası vurulamaz. Tüm yıl boyunca belirli aralıklarla test edilen numunelerimin hepsi temizdi ve hiçbir sorun yoktu. Bu nedenle işin içinde başka faktörlerin olması muhtemel. İşin aslını hemen ve bizzat ortaya çıkarmak istiyorum" diyerek hukuk mücadelesini sonuna kadar devam edeceğini duyurdu. Ve hukuk mücadelesinden zaferle ayrıldı. Münih Mahkemesi’nde görülen davayı kazandıktan sonra bir açıklama yapan Claudia Pechstein '' Bu benim için büyük bir gün. Aldığım zaferle birlikte Olimpiyat madalyası artık benim için daha değerli'' diye konuştu.

Şimdi ISU’dan 4.4 milyon Euro talep eden Claudia Pechstein, '' ISU şimdi benim dopingli olduğumu kanıtlamak zorunda. Ama benim pozitif bir testimi ve dopingli olduğumu kanıtlayamayacak” dedi.

Claudia Pechstein'in Almanya'da verdiği hukuk mücadelesi tarihsel bir boyuta ulaşmakla kalmadı, doping ihlalleri yargılamasının devlet mahkemelerinde yapılabilmesinin de önünü açtı.


Bunları da Beğenebilirsiniz