« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Doping yapanlara forma yok'

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) tarafından Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenen “43. Yıl Sporun Zirvesi” seminerinde konuşan bakan Şahin, “Doping yapan sporcularımız milli formayı giyeceklerini sanıyorlarsa, yanılıyorlar. Gerekirse sonuncu oluruz ama itibarımızı koruruz” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Dopingin kişinin özel inisiyatifi ile aldığı bir madde olduğunu belirten Bakan Şahin, “Eğitim bunun başında geliyor. Yani sporcularımızı eğitmek ve bilgilendirmek zorundayız. Kontrol mekanizması kurmak zorundayız. Türkiye Anti-Doping Ajansı (TADA) yasa tasarısını hazırladık ve yakın zamanda Meclis'e göndereceğiz. Uluslararası federasyonlar şunu söylesinler istiyorum. 'Türk sporcusunu kontrol etmeye gerek yok. Onlar kendi kontrollerini çok iyi yapıyor zaten” diye konuştu.

2005 yılı ile ilgili olarak tüm gazetelerde müşterek iki ana tespit bulunduğuna dikkati çeken Şahin, “Türkiye spor alanında organizasyonlarda başarılı olmuştur. Ülkemiz, en üst düzeyde uluslararası organizasyonları gerçekleştirecek duruma gelmiştir. Milletimizle gurur duyuyorum. Devletimiz gücü bakımından dünyada sayılı devletler arasına girmiştir” dedi.

/images/100/0x0/55eafcb2f018fbb8f8a39c3e

Bakan Şahin, kürsüye çıkarken zorlanınca yardımına TSYD Başkanı Onur Belge yetişti

Geçen yıl içinde Türkiye'nin yüzünün kızardığı anlar olduğunu vurgulayan Bakan Mehmet Ali Şahin, “2005 yılında yüzümüzün kızardığı anlar da oldu. Özellikle halterde doping altında kalmış olmamız. Futbolda Münih yerine Zürih'e taşınmış olmamız ve bahiste şike skandalı. Bu tespitlere ben de katılıyorum” diye konuştu.

Bakan Şahin, İsviçre maçından sonra bir yargılama sürecinin devam ettiğini belirterek, “Konunun uzamış olmasından dolayı rahatsızlığımı paylaşmak istiyorum. Orada Türkiye yargılanmamalı. Takımların sporcuları yargılanmalı. Yaşananlar olduğundan farklı aktarıldı. FIFA Başkanı Blatter'in sözlerini hiçbir zaman unutmadık. Haksız bir karar çıkarsa, o söz mutlaka bizler tarafından hatırlatılacaktır” dedi.

FUTBOL FEDERASYONU GENEL KURULU


  
Türkiye'nin futbolda 19-20 Ocak tarihine odaklandığını hatırlatan Bakan Şahin, şöyle konuştu: “Futbola ivme kazandıracak bir genel kurul olmasını istiyorum. Adayların çok olmasına kimse üzülmesin. Seçmesini bilmeyenin şikayet hakkı yoktur. Bana tek isim için öneri getiriliyor, ancak bunu yanlış buluyorum. Herkesin yaşananlardan dersler çıkaracağına inanıyorum. Genel kurulun hayırlı olmasını diliyorum. Bunu bir hizmet yarışı olarak görüyorum.”

Bakan Şahin, şiddetin insanların statlara gelmesini olumsuz etkilediğini ifade ederek, “Men cezası alan kişi sayısı 346 iken bu sene men cezası alan kişi sayısı 39 kişi. Olaylar devam ediyor, ancak düşmekte olduğunu ve görevlilerin üzerine düşeni yaptığını görüyoruz” dedi.

Gençlerin futboldan başka alanlara kaymasına sevindiğini vurgulayan Bakan Şahin, “Yetkililer, tekrar sahalara bunları nasıl çekebiliriz bunu düşünsünler. Gençler spora yönelsinler de nereye yönelirse, yönelsinler. 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'na daha fazla sporcuyla katılmak ve daha başarılı olmak isteğimiz. Okullarımız spor kulübü olacaktır. Bu amaçla federasyonumuzu kurduk” diyerek sözlerini tamamladı.

'YENİ FEDERASYONUN YENİ MERKEZ HAKEM KURULUNU ATAMA YETKİSİ OLMALI'
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Futbol Federasyonu Genel Kurulu'nda mevcut yönetimin seçimi kaybetmesi sonrasında gelen yeni yönetimin Merkez Hakem Kurulu'nu yeniden atama hakkı ve yetkisi olması gerektiğini söyledi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin Kemer'de düzenlediği “43. yıl Sporun Zirvesi” seminerinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, “Futbol Federasyonu'nda şayet yeni bir yönetim göreve gelirse, bu konudaki yasal düzenlemeyi bilmiyorum, ancak benim düşüncem, yeni federasyonun yeni Merkez Hakem Kurulu'nu atama hakkı ve yetkisi olması gerektiğinden yana. Yeni federasyonun böyle bir hakkının olması gerekir diye düşünüyorum” diye konuştu.


  

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel de seminerdeki konuşmasında, Antalya'nın 7.5 milyon dünya insanını kabul ettiğini belirterek, ”Antalya spor bağlamında çok şeyler yapıyor. Mart ayına kadar bin takımı ağırlayacağız. Spordaki şiddet ne bakana, ne de genel müdüre ihale edilemez” dedi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay ise, “Türkiye sporda çok şeyler yapıyor. 2005 yılı spor tarihinin en başarılı yılı olarak geçti. Lisanslı sporcu sayımız 1 milyon 300 bine geldi. Yarınlar bizim” diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Antalya'da tesisleşmeye önem verdiklerini ve mevcut stadın Antalya'ya yakışmadığını söyledi.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı, ”Futboldaki düşüş çok önemli. Galatasaray gibi bir takım dahi düşüşte. Buradaki hataların araştırılması gerekir. Türk medyasının bu konularda bir şeyler söylemesi gerekiyor. Futbolda şiddet olayları tavana fırlamıştır. Genç seyirci başka sporlara kayıyor. Şiddetin bitirilmesi konusunda en büyük görev medyadadır. Şiddetin en yüksek olduğu bir ülkeyiz” diye konuştu.

Türkiye Spor Yazarları Derneği Genel Başkanı Onur Belge ise Türkiye'nin sporda çok başarısız olduğunu söyleyemeyeceklerini kaydetti.


Bunları da Beğenebilirsiniz