« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doping yapan sporculara ceza artışı

Atletizmde doping kullanımının önüne geçmek isteyen Dünya Anti-Doping Ajansı, yasaklı madde kullanan sporculara verilen cezanın iki katına çıkarılması için bir öneri metni hazırladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Atletizmde doping kullanımını en aza indirmek için uzun süredir çalışma yürüten ajans, dün yayınladığı yeni Dünya Anti-Doping Kuralları çerçevesinde doping maddesi kullanan sporcuda “ağırlaştırıcı nedenler” bulunması halinde 2 yıl olan men cezasının 4 yıla çıkarılmasını önerdi.

WADA'nın son şeklini verdiği yeni yasa gelecek ay İspanya'nın başkenti Madrid'te yapılacak toplantıda görüşülmesinin ardından oylamaya sunulacak.

Burada kabul edilmesi halinde uygulamaya konulacak yeni yasada ayrıca, doping kontrol yetkililerini yasaklı madde konusunda uyaran veya doping kullandığını müsabakalar öncesi yetkililere bildiren sporculara ceza indirimi öngörülüyor.

Başka sporcuların da doping kullandığını ihbar eden dopingli sporcunun cezasında yüzde 75 indirime gidilebileceğini teklif eden yasa, mücadeleler öncesinde yasaklı madde kullandığını kabul eden sporculara da yüzde 50 oranında bir indirimi içeriyor.

2 yıldan fazla men cezalarının, direk olarak kullanılan performans artırıcılar için geçerli olduğunu ve bazı anabolik steroidlerin de buna dahil olduğunu vurgulayan WADA Başkanı Dick Pound, bu türden maddeler haricinde kullanılan yasaklı maddelerin ise daha az men cezasına sebep olacağını kaydetti.

Pound, yeni yasada ayrıca sporcuların 3 kez testten kaçması veya test süresince nerede olduklarını 18 ay içinde tam olarak açıklamamaları durumunda da doping suçu işlediğinin kabul edildiğini ifade etti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler