GeriSpor Doping yapan Milli formayı giyemez
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doping yapan Milli formayı giyemez

Doping yapan Milli formayı giyemez
refid:3735778 ilişkili resim dosyası

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı, "Gerekirse sonuncu oluruz, ama itibarımızı koruruz. Uluslararası federasyonlar ’Türk sporcusunu kontrole gerek yok. Onlar kontrollerini çok iyi yapıyorlar’ demeli. Sporcuyu da ’Vatanıma ihanet edemem’ diyecek seviyeye getirmeliyiz" dedi.

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, doping yapan sporcuların bir daha milli formayı giyemeyeceğini söyledi. Şahin, Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) Kemer’deki "43. Yıl Sporun Zirvesi" seminerinde, "Doping yapan sporcularımız milli formayı giyeceklerini sanıyorlarsa, yanılıyorlar. Gerekirse sonuncu oluruz, ama itibarımızı koruruz" dedi.

Şahin sporcularımızı eğitmek ve bilgilendirmek gerektiğini belirtirken, "Kontrol mekanizması kurmak zorundayız. Türkiye Anti-Doping Ajansı (TADA) yasa tasarısını hazırladık ve yakın zamanda Meclis’e göndereceğiz. Uluslararası federasyonlar şunu söylesinler istiyorum. ’Türk sporcusunu kontrol etmeye gerek yok. Onlar kendi kontrollerini çok iyi yapıyor zaten.’

Halterde dünyada bir numarayız. Birkaç sporcunun doping numunesi vermemesi nedeniyle dünya şampiyonasına gidemedik. Artık tüm sporcularımızı kamplarda ansızın ziyaret edip, testlere tabi tutacağız. Sporcuyu ’Ben vatanıma ihanet edemem’ diyecek seviyeye getirmeliyiz."

Yeni yönetimin MHK’yı atama yetkisi olmalı

Türkiye’nin spor alanında organizasyonlarda başarılı olduğuna değinen Şahin, bu anlamda gurur duyduğunu söyledi. Şahin, İsviçre maçındaki olaylarla ilgili yargılama sürecinin uzamasından rahatsızlık duyduğunu ifade ederken, "Orada Türkiye değil, takımların sporcuları yargılanmalı. Yaşananlar olduğundan farklı aktarıldı. FIFA Başkanı Blatter’in sözlerini hiçbir zaman unutmadık. Haksız bir karar çıkarsa, o söz mutlaka bizler tarafından hatırlatılacaktır" dedi.

Bakan Şahin, Futbol Federasyonu Genel Kurulu ile ilgili de "Başkan adayların çok olmasına kimse üzülmesin. Seçmesini bilmeyenin şikayet hakkı yoktur. Bana tek isim için öneri getiriliyor, ancak bunu yanlış buluyorum. Herkesin yaşananlardan dersler çıkaracağına inanıyorum. Yasal düzenlemeyi bilmiyorum, ancak benim düşüncem, yeni federasyonun yeni Merkez Hakem Kurulu’nu atama hakkı ve yetkisi olması gerekir diye düşünüyorum. Almanya’daki Dünya Kupası’na bir gol yüzünden gidemedik. Şimdi yeni bir jenerasyon oluşturmak için çalışmalar devam ediyor. Gelecekten umutluyum" diye konuştu.

DOPİNGE ADI KARIŞAN SPORCULARDAN YANIT

Halil Mutlu: Takdir onların

DEVLET Bakanı Mehmet Ali Şahin’in açıklamasını öğrenince büyük üzüntü duyan halterci Halil Mutlu, "Takdir onlarındır. Kimse devletten büyük değildir" dedi. Devletin aldığı her karara saygılı olduğunu belirüten Halil Mutlu, "Ama ben sporu yapacağım. Devletimin bana vereceği her türlü görevi de yapmaya hazırımı. Devlet böyle bir karar almışsa kimse karşı gelemez. Ben podyumda aklanmak istiyorum. Bunun için tek şansım olimpiyat. Bu kararla bunu gerçekleştiremeyeceğim için üzgünüm. Bu karar kafamı çok karıştırdı" diye konuştu.

Bulgaristan’daki Avrupa Şampiyonası’nda dopingli çıkan Halil Mutlu Uluslararası Halter Federasyonu tarafından 20 Nisan 2007’ye kadar yarışmalardan men edildi.

Süreyya Ayhan:  Bizi bağlamaz

ANTRENÖRÜ ve eşi Yücel Kop ile Antalya’da kamp çalışmaları sürdüren milli atlet Süreyya Ayhan Kop, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in açıklamasıyla ilgili, "Bu bakanımızın kendi görüşüdür, saygı duyarım. Ama ben doping kullanmadım, bu bizi bağlamaz" dedi. Dopingten değil, numune vermedikleri için ceza aldıklarını kaydeden antrenörü Yücel Kop ise, "Dopingle ilgili söylediyse onun taktiridir. Biz doping yapmadık, numune vermediğimiz için ceza yedik. Doping konusunda içimiz rahat. Doping ile ilgili konular bizim dışımızdaki olaylar" diye konuştu.

Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından numune vermeyerek anti-doping kurallarını ihlal ettiği belirtilen Süreyya Ayhan, 6 Ağustos 2006’ya kadar yarışamıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle