« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doping skandalı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

300 kişilik Çin Kafilesi'nin 40'ı yasaklı madde kullanmış

Oyunlar başlamadan doping bombaları patlamaya başladı. Çinliler 40 sporcuyu Sdyney'e getirmekten vazgeçti. Tayvan'da 2 sporcusunu kafileden çıkardı. Bir Kanadalı bayan atlette anabolit steroid isimli doping maddesi bulundu.

Sydney 2000 başlamadan doping bombalarıda patlamaya başladı. 300 kişilik Çin Olimpiyat Kafillesi'nde 40 sporcuda doping saptandı. 2008 Olimpiyatları'na Pekin'in aday olması üzerine harekete geçen ve Sydney'deki oyunlarda gövde gösterisi yapmaya hazırlanan sporcularını kendilerini doping testine tabii tuttu ve EPO testi uyguladı.

Test sonuçları Çin kafilesi, Sydney'e yola çıkmadan bir gün önce açıklandı ve bomba gibi patladı. Çoğunluğunu kürekçi, uzun ve orta mesafe atleti, halterci, güreşçi ve yüzücülerin oluşturduğu 40 atlette doping saptandı. Bu atletler olimpiyat kadrosundan çıkarıldı. Bu olayın ardından Kanada Atletizm takımı sarsıldı.

Çekiç atmada yarışacak olan bayan atlet Robin Lyons da dopingli çıktı. Lyons da kafileden çıkarıldı. Sdney'deki oyunlar öncesi üçüncü haber Tayvan'dan geldi. Tayvan, Dünya Şampiyonu bayna halterci Chen Jui Lian ile Wu Mei-Yi'yi doping yaptıkları gerekçesi ile oyunlara getirmekten vazgeçti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler