« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doping Landis’i bitirdi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Doping yaptığı kesinleşen Fransa Bisiklet Turu şampiyonu, unvanını kaybederken, kazandığı 450 bin Euro’yu da geri verecek. ABD’li sporcu ayrıca 2 yıl ceza alacak.

FRANSA Bisiklet Turu şampiyonu ABD’li Floyd Landis’in A numunesinden sonra B numunesi de pozitif çıktı. Uluslararası Bisikletçiler Birliği (UCI) tarafından, Fransa Turu’nun 17. etabından sonra yapılan testte yüksek miktarda erkeklik hormonu (testosteron) aldığı tespit edilen Landis’in, böylece doping yaptığı kesinleşmiş oldu.

İsveç ekibi Phonak adına yarışan 30 yaşındaki ABD’li sporcu, bu gelişmelerin ardından takımından kovuldu. Ayrıca şampiyonluğunun geri alınması ve turdan kazandığı 450 bin Euro’yu da iade etmesi gereken Landis’in, 2 yıl müsabakalardan men cezası alması gündemde.

Ünlü pedal doping yaptığı haberlerinin çıkması üzerine düzenlediği basın toplantısında, masum olduğunu iddia etmişti. Performans artırıcı herhangi bir madde kullanmadığını söyleyen Landis, kalçasından geçireceği operasyon yüzünden kortizon tedavisi gördüğünü ve ağrı kesici kullandığını, 1 yıldır yaşadığı tiroid sorunu nedeniyle de her gün çok az miktarda hormon aldığını ifade etmişti.

Ancak dün alınan test sonuçlarının ardından hiçbir dayanağı kalmayan ABD’li sporcu yerine, Fransa Bisiklet Turu’nu ikinci sırada bitiren İspanyol Oscar Pereiro’nun şampiyon ilan edilmesi bekleniyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler