« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doping kavgası

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Galatasaray'ın bundan sonraki tüm maçlarında doping kontrolü istiyoruz

Sonuca itirazımız yok.

İlaç doping için değil tedavi amaçlı verilmiştir

Büyük suçlama

Galatasaraylı futbolcu Hasan Şaş'ın 17 Şubat günü Adapazarı’nda oynanan Sakaryaspor-Galatasaray karşılaşması sonrasında yapılan kontrol sonrasında dopingli çıkması ortalığı karıştırdı. Şaş'ın ilk tahlil sonuçlarının pozitif çıkması ve durumun Futbol Federasyonu'na bildirilmesinin ardından Fenerbahçe, Galatasaray'ı suçlarken, sarı kırmızılılar olayın doping değil tedavi olduğunu ileri sürdüler.

Yıldırım’dan tepki

Fenerbahçe Kulubü Başkanı Aziz Yıldırım, olaya büyük tepki göstererek ‘‘Bu çok düşündürücü bir olaydır. Galatasaray gibi, Türk sporunun lokomotifi olan bir kulüpten böyle bir şeyin çıkması hiç de iyi bir olay değil. Türk sporu için bir lekedir. Akıllara başka sorular da gelebilir. Dost bir kulübün böyle bir olayda yaralanması bizi üzüyor’’ açıklamasını yaptı.

Böyle hata olmaz

Fenerbahçe Kulübü Basın Sözcüsü Abdullah Kiğılı, durumun son derece vahim olduğunu belirterek, Galatasaray'ın bundan sonraki tüm maçlarında doping kontrolü isteyeceklerini söyledi. Kiğılı, sağlık kurulunun sporculara verilmemesi gereken ilaçların listesini sezon başında kulüplere verdiğini öne sürerek, ‘‘Büyük bir kulüp böyle bir hata yapamaz’’ dedi.

Kondisyonun nedeni

G.Saray kulübü yöneticilerinin gazetelere verdikleri ‘‘Birileri yine ortalığı karıştırmak istiyor’’ demeçlerinin ne Galatasaray kulübünü, ne futbolcusunu, ne de sağlık kurulunu kurtaramayacağını öne süren Kiğılı‘‘Olay çok vahimdir. Galatasaray'ın maçlarında göstermiş olduğu yüksek kondisyonun sebebi şimdi daha iyi anlaşılmaktadır’’ dedi.

Kontrol istiyoruz

F.Bahçe Kulübü olarak Futbol Federasyonuna da müracatlarını yapacaklarını ve kendilerinin de dahil olmak üzüre şampiyonluğa oynayan bütün takımların maçlarında doping kontrolü isteyeceklerini belirten Kiğılı, ‘‘Biz Fenerbahçe olarak kiminle mücadele ettiğimizi bilmeliyiz. Olayın boyutları çok geniştir. Futbol federasyonunu göreve çağırıyoruz’’ diye konuştu

Ali Sami Yen'deki yazı

Kiğili sözlerini şöyle tamamladı ‘‘Bu hadisesinin çıkmasıyla beraber anlaşılıyor ki, Ali Sami Yen Stadı'nda oynanan maçta Fenerbahçe soyunma odasının kapısında doping kontrolü vardır yazısı yazılmıştı. O yazıyı görünce biz de kontrol olacak diye bekledik. Şimdi anlıyoruz ki, birileri ortalığı karıştırmak istiyor. Biz Fenerbahçe kulübü olarak kimlerle mücadele ettiğimizi bilmeliyiz. Olayın peşini bırakmayacağız.’’

G.Saray'a yakışmadı

F.Bahçe Yönetim Kurulu üyesi Necdet Ersoy'da yaptığı açıklamada ‘‘Bu olay G.Saray gibi kültürü ve büyüklüğü ile övünen bir camiaya yakışmamıştır. Ali Sami Yen stadının soyunma odalarına doping kontrolü vardır diye yazılmasının nedenini şimdi daha iyi anladık. Bu yazıları oraya yazacaklarına aynaya daha iyi baksınlar belki bir şeyler anlarlar. Bundan böyle G.Saray'ın her maçında doping kontrolü yapılmalıdır’’ dedi.

Kendi başına yapmaz

F.Bahçe Futbol Şubesi Sorumlusu Ali Yıldırım ise bu olayın G.Saray için bir leke olduğunu ifade ederek, ‘‘Şaibeli işlerin yapıldığını görüyoruz. Federasyonu bu konuda sağduyulu davranmaya davet ediyoruz. Genç bir sporcunun kendi kendine bunu yaptığına inanmıyorum. Sporda müsaka sahada kazanılır. Böyle yollara baş vurmak kimseye yarar getirmez’’ diye konuştu.

Tedavi amaçlı

Galatasaray Yönetim Kurulu ise dün yayınladığı bir bildiri ile Hasan Şaş'a verilen ilacın doping değil, tedavi amacını taşıdığını vurguladı. Bildiride Sakaryaspor imaçı öncesinde şiddetli gribal enfeksiyonu bulunan Hasan Şaş'a tedavi amacıyla A-Ferin, B vitamini, Aspirin adlı ilaçlar takım doktoru Serhan Kurtulmuş tarafından verildiği söylendi.

Durumu bildirdik

Bildiride daha sonra şu görüşlere yer verildi ‘‘Maç sonrası yapılan doping kontrolünde bu ilaçların verildiği futbolculumuz ve doktorumuz tarafından beyan edilmiştir. Bir gün sonra da bu hususlar yazılı olarak Türkiye Futbol Federasyon Sağlık Kurulu'na beyan edilmiştir. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada soğuk algınlığına karşı sık kullanılan ve en etkin ilaçlarından biri olan A-ferin doping amacıyla değil, sadece tedavi amacıyla verilmiş bulunmaktadır.

İtiraz etmeyeceğiz

Galatasaray Spor Kulübü olarak test sonuçlarına itiraz etmeyeceğimizi de şimdiden beyan ederiz. Zira kulübümüz bu ilacın tedavi maksatlı olarak futbolcuya verildiğini daha idrar örneği alınmadan şifai, alındığının ertesi günü ise yazılı olarak beyan etmiş bulunmaktadır. Türkiye Futbol Federasyonu Sağlık ve Hukuk Kurulları'nın yukarıda belirtilen hususları gözönüne alarak bu konuyu değerlendireceğini ve doping amaçlı bir kullanım olmadığını ortaya çıkartacağını umuyor ve bekliyoruz.

Fatura doktora

Galatasaray Kulübü Basın Sözcüsü Ali Dürüst dün yaptığı basın toplantısında Hasan Şaş'ın aldığı Aferin ilacının genç doktor Serhan Kurtuluş tarafından verildiğini ve bunun büyük bir hata olduğunu söyledi. Yapılan testi de kabul ettiklerini belirten Dürüst, hiçbir itirazda bulunmayacaklarını da sözlerine ekledi.

Bakkalda bile satılıyor

Sarı kırmızılı yönetici, Hasan Şaş'ın grip olduğunu ve Sakarya ile oynanan maçın sabahı bu ilacı sadece tedavi amaçlı aldığını söyledi. Ali Dürüst, ‘‘Sonuç değişmez ama burada niyet önemli. Bu ilaç tedavi amaçlı kullanıldı. Bunu da zaten biz beyan etmiştik. Bu ilaç bakkallarda bile satılıyor’’ dedi.

Terim'in haberi yok

Ali Dürüst yaptığı açıklamada Hasan Şaş'ın ilaç aldığından Fatih Terim'in haberi bulunmadığını söyledi. ‘‘Eğer Terim bilseydi, onu kadroya bile almazdı’’ diyen Dürüst, ‘‘Biz bunları inkar etmiyoruz. Önemli olan niyet’’ dedi.

Dopingten ceza alan futbolcular

Ayhan (Gaziantep-Beşiktaş)... Anfetamin

Deniz (Orduspor-Ankaragücü)... Anabolizan

Harun (Göztepe)... Anfetamin

İdris (Adanaspor-G. Birliği)... Anabolizan

Çağlar (Yeni Salihli)... Anabolizan

İlker (Petrolofisi)... Anabolizan
Bunları da Beğenebilirsiniz