« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doping Bombası

Rus ekibinin iki futbolcusunda birden dopinge rastlandığı açıklandı. Bu nedenle savunmanın önemli isimleri Ignashevich ve Berezutskiy dün geceki karşılaşmanın kadrosundan çıkarıldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

BEŞİKTAŞ’ın Şampiyonlar Ligi B Grubu’nda oynadığı CSKA Moskova maçından önce ilginç bir gelişme yaşandı. Dün sabah saatlerinde Rus ekibinin 2 futbolcusunda birden doping çıktığı öğrenildi.
UEFA ve CSKA Moskova’dan yapılan açıklamaya göre, 3 Kasım’da deplasmanda Manchester United ile yapılan Şampiyonlar Ligi maçı sonrasında, savunma oyuncuları Sergei Ignashevich ve Alexei Berezutskiy’den alınan numunelerde dopinge rastlandı.
İlaç almışlar
Her iki futbolcunun A örneğinde de ‘’S6. Stimulants’’ arasında sayılan yasaklı doping maddesi görüldüğünü belirten UEFA yetkilileri, bu oyuncuları, 17 Aralık’a kadar geçici olarak maçlardan men etti. Yasakları hemen başlayan futbolcular, bu nedenle Beşiktaş karşısında da forma giyemedi. CSKA Moskova Kulübü ise, her iki oyuncusunun da doping yapmadığını açıkladı. Rus temsilcisi, futbolcularının soğuk algınlığına karşı kullandıkları ilaçların UEFA’ya bildirilmemesi yüzünden bu duruma düştüklerini belirtti.

CSKA Moskova’nın diskalifiye edilme ihtimali  çok az

FUTBOL dünyasında büyük etkisi yaratan doping haberi “CSKA Moskova, Avrupa kupalarından diskalifiye edilebilir mi?” sorusunu akıllara getirdi. WADA ve UEFA Disiplin Kurulu CSKA’ya verilecek cezayla ilgili olarak 17 Aralık’ta toplanacak ve kararını açıklayacak.
Ancak, UEFA Anti-Doping Kuralları’nın 21. maddesinin 2. fıkrasına göre, bir takımda ikiden fazla futbolcunun doping yaptığının saptanması halinde turnuvadan men söz konusu. Rus takımında 2 futbolcuda doping çıktığı düşünülürse şimdilik böyle bir kararın çıkması zor. Ancak aynı maddenin 1. fıkrasında ise “Aynı takımda birden fazla dopingli oyuncu çıkması halinde takım için hedef test istenir” denilmesi işin rengini değişiriyor. Eğer yapılacak hedef testlerde CSKA’lı başka oyuncuların da yasaklı madde kullandığı tespit edilirse Rus takımının diskalifiyesi söz konusu olacak.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz