« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doping baskını

Olimpiyat Köyü’nde önceki gece geç saatlerde gerçekleştirilen operasyonda, doping kullanıldığına ilişkin bir delil bulunamadı. Avusturyalılar ise olaya büyük tepki gösterdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
TORİNO’da devam eden 20. Kış Olimpiyatları’nda önceki akşam yapılan doping baskını, bir anda her şeyin önüne geçerek oyunlara damgasını vurdu. Cumartesi gecesi Avusturya’nın biathlon ve kayak kros takımlarına aldıkları bir doping ihbari sebebiyle baskın yapan İtalyan Özel Polis Kuvvetleri (Carabinieri), her yeri didik didik aradı. Ancak güvenlik güçlerine eşlik eden Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) doping ekibi, gelen ilk açıklamalara göre suç unsuru içeren bir madde bulamadı. Avusturya takımı yetkilileri yaptıkları açıklamada, sporcularının kaldığı 2 binanın polis tarafından kuşatıldığını ve atletlerin Olimpiyat Köyü’nün 5 kilometre uzağındaki Sestriere’ye götürülerek doping testinden geçirildiğini bildirdiler. 6’sı kayak kros, 4’ü biathlon dallarında yarıştıkları açıklanan 10 Avusturyalı ile ilgili test sonuçlarının ise 48 saat içinde belli olacağı ifade edildi.

Sabıkalı antrenör

IOC ve Dünya Anti Doping Örgütü’nün bu baskınına, Avusturya’nın 2010 yılına kadar olimpiyatlardan men cezası alan antrenörü Walter Mayer’in kampı ziyaret etttiği ihbarının neden olduğu öğrenildi. Meyer, 2002 yılında Salt Lake City’de yapılan oyunlarda performans artırıcı bir kan transfer aleti ile yakalanmıştı. Ancak yapılan bu baskında Meyer’in kullandığı aletlere de rastlanmadı.

Öte yandan Avusturya takımı ise yaşanan olayı şiddetle protesto edeceğini açıkladı. Gece geç saatlerde baskın yapmanın kesinlikle kabul edilemez bir durum olduğunu dile getiren Avusturya Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Heinz Jungwirth "İlk işimiz bu duruma bir açıklık getirmek ve şiddetle protesto etmek olacak. Bu baskın sporcularımızın kendilerini suçlu gibi hissetmelerine neden oldu" diye konuştu.

Beyaz oyunların siyah şampiyonu

DOPİNG baskınıyla gölgelenen 20. Kış Olimpiyatları’nda, ABD’li sürat patencisi Shani Davis bireysel bir branşta altın madalya kazanan ilk siyahi atlet oldu. 23 yaşındaki sporcu, vatandaşı Joey Cheek ve Hollandalı Erben Wennemars’ı geride bırakarak tarihe geçti. Daha önce 2002 yılında ABD’de düzenlenen oyunlarda, bir başka Amerikalı Vonetta Flowers ise kızak takım yarışında altın madalya kazanmıştı. Olimpiyat şampiyonluğunun ardından bir açıklama yapan Davis, "Rengi ne olursa olsun birçok sporcu altın madalya için çok çalıştı. Ancak kazanan ben olduğum için çok mutluyum" diye konuştu.

Kar Kraliçesi rekor peşinde

ÖNCEKİ gün 4. olimpiyat altın madalyasını alarak, oyunlar tarihinin en başarılı Alp disiplini kayakçısı olma unvanını Norveçli Kjetil Andre Aamodt ile paylaşan Hırvat Janica Kostelic, bugün beşinci altın için yarışacak. Ülkesinde "Kar Kraliçesi" olarak adlandırılan Kostelic’in, dün yapılması halinde katılmayacağını açıkladığı Bayanlar Super-G yarışının bugüne ertelenmesiyle madalya mücadelesi vermesi bekleniyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler