Dönüşümüz muhteşem olacak

Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
24.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

YUNANİSTAN Başbakanı Andonis Samaras, bugün Merkel yarın Hollande ile yapacağı ve ülkenin kaderini belirleyecek 2 zirve öncesinde, “Söz veriyorum, borçlarımızı ödeyeceğiz ve muhteşem bir geriye dönüş yaşayacağız. Futbolda bu mümkün oldu, yine olabilir” dedi.

YUNANİSTAN Başbakanı Andonis Samaras, ülkesinin kaderini belirleyecek görüşmeler öncesinde, Yunan halkının borçlarının tamamını ödeyeceği konusunda söz verdi. Samaras, bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel görüşmesi öncesinde dün Alman Bild gazetesinde yayınlanan röportajında, “Tabii ki borçlarımızı ödeyeceğiz, söz veriyorum. Yunanistan’ın sadece kullanmamız gereken büyük bir ekonomik potansiyeli var. Muhteşem bir geriye dönüş yaşayacağız” dedi.
Uzatma faturası 20 milyar EuroSamaras bugün Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel, yarın ise Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile görüşmelerinde 130 milyar Euro’luk 2’nci Kurtarma Paketi’ndeki kemer sıkma ve tasarruf tedbirlerinin uygulanmasında Yunan hükümetinin istediği 2 yılllık uzatmanın akıbeti belli olacak. Samaras, talebinde Berlin ve Paris’ten destek bulamazsa Yunanistan 2013 ve 2014 yılları için 13 milyar Euro’luk kemer sıkma ve tasarruf tedbirleri alıp uygulamak zorunda kalacak. Yunanistan’a 2 yıllık ek süre tanınması ise 16-20 milyar Euro’luk yeni yardım gerektirecek.  Son karar Euro Bölgesi liderlerinin Ekim ayındaki zirvesinde verilecek.

Almanlar da yanlış anlaşıldı

Samaras, geçmişte hataları olduğunu, ancak şimdi yeni bir başlangıç yaptıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Ortaklarımız da Yunanistan’ın neler yapabileceğini görecek. Almanlar da uluslararası alanda çoğu zaman yanlış anlaşılıyor. Avrupa’da önemli olan, ülkelerin birbirini anlaması, birbirine yardım etmesi ve saygı duyması.” Yunanlılar neden bu kadar fazla vergi kaçırıyor?’ şeklindeki bir soruya karşılık da Samaras, vergi yükünün büyük bölümünü orta ve fakir kesimin taşıdığını belirtti.

Gölge ekonomiye kayıyor

Samaras, bir ülkede ekonomide dalgalanmalar ve gereksiz bir bürokrasi olduğunda paranın ‘gölge ekonomi’ye yöneldiğine işaret ederek, ülkede uygulayacakları yeni vergi ve istihdam reformlarıyla daha fazla adalet ve rekabet gücü sağlayacaklarının altını çizdi. Samaras, “Eski şartlardan faydalanan bazı meslekler ve kişiler var. Bunlar eski ‘gölge ekonomi’den çıkar sağlayanlar ama biz buna daha fazla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Daha fazla zaman vermek daha fazla ‘para’ demek

ALMANYA Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ise Yunanistan’a daha fazla zaman vermenin sorunların çözümü olmayacağını, bunun daha fazla para anlamına gelebileceğini bildirdi. Schaeuble, Euro Bölgesi’nin, geçen yıl Atina ile yardım ve reform paketi konusunda yapılan müzakerelerde ekonomik olarak yerine getirebileceğinin sınırına geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Daha fazla zaman vermek sorunların çözmez. Burada cömertliğin konuşulması değil, Euro Bölgesi’ni mali piyasalardaki güven eksikliğinden çıkarmak için bir yol bulmanın konuşulması gerekiyor. Bunun için de AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu’dan (IMF) oluşan Troyka’nın Eylül ayındaki raporunun beklenmesi gerekiyor.”  Bu arada Almanya Ekonomi Bakanı Philipp Rösler de reformları hayata geçirmek için Yunanistan’a daha fazla zaman verilmesine karşı çıkarak, “Reformlarda indirim yapılamaz” ifadesini kullandı.

Futbolda başardık

ANDONIS Samaras, futboldan da örnekler vererek şunları söyledi: “Yunanistan’ın 2004 yılında Avrupa Futbol Şampiyonu olduğunda da bu bir mucize gibi görülmüştü. Milli takımın o dönemdeki Alman teknik direktörü Otto Rehhagel’in de söylediği gibi, takımın başarısı, tipik Alman vasıflarıyla Yunanlıların coşkusu ve yaratıcılığının karışımıyla mümkün olabilmişti, yine olabilir.”

 

 

Fitch’ten ‘Türkiye’ye
yatırıma gel’ sinyali


ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’de yumuşak inişin başarılı olduğunu belirketerek, “Türkiye’de cari açığın azalması ve enflasyonun hedefe doğru düşmesi halinde ülkenin kredi notunun ‘BB+’dan ‘BBB-’ye yükselebilir” açıklamasını yaptı. Fitch’in bir puanlık not artışıyla Türkiye’nin notunu ‘BBB-’ye yükseltmesi, ülkenin kredi notunun ilk kez yatırım yapılabilir seviyeye yükselmesi anlamına geliyor. Uzmanlar Türkiye’nin olası not artışının en erken 2013’te geleceğini belirterek, Fitch’ten gelen ilk not artırımının ardından Moody’s ve Standard & Poor’s’un bunu takip edeceğini kaydediyorlar.
Dış finansman ihtiyacı
Fitch, dün yayımladığı ‘Türkiye’nin yumuşak inişi şu ana kadar başarılı gidiyor’ başlıklı raporunda, “Büyümenin potansiyele yaklaşırken, enflasyonun hedef seviyelere doğru gerilemesi ve cari açığın daha sürdürülebilir seviyelere inmesi Fitch’in kredi notunu BB+’dan BBB-’ye yükseltmesine neden olabilir” ifadelerini kullandı.
Raporda, Türkiye ekonomisinin 2011’de fazla ısındıktan sonra sürdürülebilir büyüme seviyelerine yaklaştığını belirten Fitch, şunları kaydetti: “Enflasyon ile cari açığın azalmasıyla birlikte ekonomideki yumuşak iniş süreci yolunda gidiyor. Ancak bu gelişmelere rağmen cari açık ve Türkiye’nin dış finansman ihtiyacı hâlâ yüksek. Yüksek dış finansman gereksinimi Türkiye’yi küresel finansal koşullarındaki ters şoklar karşısında kırılganlığın sürmesine neden oluyor.”
Şok kırılganlığı
Türkiye için sorun yaratabilecek dış finansman koşullarındaki değişikliklere örnek olarak Euro bölgesi borç krizinin derinleşmesi gösterilen raporda ayrıca, Türkiye’nin iç tasarruf oranlarını yükselterek orta vadede finansal dengesizlikler yaratmayan bir ekonomik büyüme sağlamasıyla dış şoklara karşı kırılganlığının azalacağına dikkat çekildi. Türkiye ekonomisinin 2011 yılında aşırı ısındığına ve 2011 sonunda enflasyonun çift hanelerde olduğuna dikkati çeken Fitch, son beş çeyrekte ülkenin büyüme hızının azaldığına işaret etti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı