Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Donmuş minik ayaklar

  Mustafa OĞUZ/DHA
  12 Ocak 2015 - 01:46Son Güncelleme : 11 Ocak 2015 - 21:44

  İzmir'de Halkların Köprüsü Derneği, Suriye'den içsavaştan kaçıp Bayındır ve Torbalı ilçeleri arasında çadırlarda yaşayan 800 sığınmacıya yardım eli uzattı.

  Dernek yönetim kurulu üyesi gönüllü doktorlar, açlık ve sağlık sorunu ile karşı karşıya kalan, yarı çıplak dolaşan, birçoğu hasta sığınmacıları çadırlara girerek muayene etti, yanlarında getirdikleri ilaçları dağıttı.

  'ZATÜRREE, UYUZ, BİT'

  Dernek ve Avrupa Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Cem Terzi, trajediyi şöyle anlattı: "Biri kalbi delik, öteki ölüm sınırında açlık çeken iki çocuğu hastaneye kaldırdık. Açlık çeken 15-40 günlük bebekler var. Soğukta yarı çıplak dolaşan çocuklar var. Zatürree, uyuz, bit, parazit, ishal, egzama, deri hastlıkları yaygın. Hiçbiri banyo yapamıyor. Hijyenik koşullar korkunç. Ortam bulaşıcı hastalıklara açık."

  SADECE İZMİR’DE KAYITLI 130 BİN

  Surİye’den 130 bin kayıtlı sığınmacı bulunan İzmir’de, bazı Suriyeliler, kırsal kesimde çadırlarda barınmaya çalışıyor. Bayındır ile Torbalı ilçeleri arasında boş araziye kurdukları üzeri naylonla kaplı 93 çadırda kalan Arap ve Kürt kökenli 800 Suriyeli sığınmacı, tam anlamıyla hayatta kalma savaşı veriyor. Çadır kampta içler acısı durumdan ise en fazla çocuklar etkileniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı