Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dönerci dükkanı zarar etti diye vatandaşlığa alınmadı

  Hürriyet Haber
  14 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Mayıs 2000 - 00:01

  DOKUZ yaşından beri Almanya'da yaşayan 36 yaşındaki Haydar Cebe'nin ailece Alman vatandaşlığına müracaatı döner büfesinin kar etmediği gerekçesiyle kabul edilmedi.

  Alman vatandaşlığına alınacağına dair yazılı bir belge verilmesi üzerine Türk vatandaşlığından çıkış izni alan Haydar Cebe ve ailesi Münih Yabancılar Dairesi'nin Alman vatandaşlığı vermemesi üzerine ortada kaldı. Münih Başkonsolosluğu, Haydar Cebe ve ailesinin çıkış iznine rağmen Türk vatandaşlığının düşmediğini açıkladı.

  Haydar Cebe garip olayın öyküsünü şöyle anlattı:

  ‘1998 yılında Alman vatandaşlığına alınacağıma dair garanti belgesi geldi. Ben bunun üzerine Türk vatandaşlığından çıkmak için müracaat ettim. Geçen yılın Nisan ayında Türk vatandaşlığından çıkış iznim geldi. Bu belgeyle Münih Yabancılar Dairesi’ne başvurdum. Yabancılar Dairesi İş Dairesi, Sosyal Daire , Endüstri ve Ticaret Odası İHK'ya sormuş. İHK da 6.5 yıldır işlettiğim döner büfesinin 1997 ve 1998 yılında zarar ettiği gerekçesiyle benim vatandaşlığa alınmamı desteklememiş. Münih Yabancılar Dairesi bana bu durumda vatandaş olamayacağımı bildirdi. Ancak ben 1999 ve 2000 yılının ilk üç ayında kara geçtim. Buna rağmen İHK yetkilileri tereddütlü olduklarını söylemiş ve bana Alman vatandaşlığını vermiyorlar. Şimdi ailece Alman vatandaşlığına geçmek için Türk vatandaşlığından çıkış aldık. Bu durumda ne yapacağımızı bilmiyoruz'.

  VATANSIZ KALMIYOR

  Münih Başkonsolosluk yetkilileri ise böyle bir durumda Türk vatandaşlığının düşmediğini açıkladılar. Başkonsolos Haldun Otman, kesin çıkışın Alman makamlarının kimlik vermesinden sonra yapıldığını kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı