Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dönerci cinayetlerinde bir skandal daha

  Ali VARLI / BERLİN
  28 Temmuz 2012 - 16:14Son Güncelleme : 28 Temmuz 2012 - 17:01

  Almanya’da seri cinayetlerin faili NSU çetesiyle ilgili yeni bir kayıp dosya haberi daha. Bu kez Thüringen Eyaleti’nde NSU faaliyetlerine ilişkin dosyaların kaybolduğu öne sürüldü.

  Almanya’da 2000 ile 2006 yılları arasında sekiz Türk esnaf ve bir Yunanlı ile 2007 yılında da bir polis memurunu öldüren, 14 banka soyan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör çetesiyle ilgili olarak her geçen gün yeni skandallar ortaya çıkıyor. Son olarak Thüringen Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın bünyesinde kurulan ‘Sağcı Şiddet’ adlı komisyonun, NSU’nun 2000 ile 2001 yıllarını kapsayan faaliyetlerini araştıran raporlarının yer aldığı dosyanın kaybolduğu ileri sürüldü. MDR ortaya attı

   

  Orta Almanya Radyosu (MDR) adlı yayın kuruluşunun verdiği habere göre Thüringen Anayasayı Koruma Teşkilatı, NSU’nun faaliyetlerini araştırmak için ‘Sağcı Şiddet’ adıyla bir komisyon kurdu. Çeşitli çalışmalar yapan komisyon, NSU ile ilgili raporlar hazırladı. MDR’nin haberine göre komisyonun hazırladığı raporların yer aldığı dosyaların nerede olduğu bilinmiyor. Dosyaların imha mı edildiği yoksa arşivlerde mi bulunamadığı ise açıklığa kavuşamadı. Resmi makamlar da konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Bu arada MDR, şu ana kadar resmi olarak bilinmeyen ‘Sağcı Şiddet’ komisyonun görevinin, NSU’nun bir suç örgütü olup olmadığını tespit etmek ve buna göre olası bir yasaklama davasının açılmasını sağlamak olduğu belirtildi.

   

  ÜSTÜNÜ ÖRTÜYORLAR
  Federal Meclis Neonazi Cinayetlerini Araştırma Komisyonu, kısa bir süre önce İçişleri Bakanlığı’nın, dosyaların imha edilmesini araştırmakla görevlendirilen memurunu dinlenmişti. Oturumun hemen ardından bir açıklama yapan komisyon başkanı Sebastian Edathy, dosyaların yok edilmesiyle ilgili olarak, “Bugün açık bir şekilde ortaya çıktı ki, olayın üstü örtülmek istenmiştir” demişti.
  BU İLK DEĞİL

  Almanya’da daha önce de NSU ile ilgili dosyalar ortadan kaybolmuştu. İlk olarak iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (BfV) NSU ile ilgili dosyaları imha ettiği ortaya çıkmıştı. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Jens Teschke, 5 Aralık 2011’de imha edilen dosyaların dinleme raporları ve NSU militanlarıyla bağlantılı olduğunu açıklamıştı. Bu skandalın ardından BfV Başkanı Heinz Fromm istifa etmişti.

   

  BAŞKAN DA BİLMİYORDU

  Skandalla ilgili olarak Federal Meclis NSU Cinayetlerini Araştırma Komisyonu’na ifade veren Fromm, imhanın nedenini bilmediğini söylemişti. Kendisini de imhayı 27 Haziran’da öğrendiğini belirten Fromm, “O konuda ikna edici bir açıklamam yok” demişti. Fromm dosyaların imha tarihi konusunda elemanlarının kendisini yanılttığını söylemişti.

   

  İÇİŞLERİ EMRETMİŞ

  Bu olaydan bir süre sonra ikinci skandal patlamıştı. Bu kez Federal İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla NSU’ya yönelik dinleme kayıtlarının ‘zamanaşımına uğradığı’ gerekçesiyle imha edildiği ortaya çıkmıştı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı