ESKİŞEHİR HABERLERİ

Döner Sermaye Yok Edilecek İddiası

IHA
30 Eylül 2015 - 16:05Son Güncelleme : 30 Eylül 2015 - 16:06

IHA

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Hüseyin Kararman, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İzleme, Ölçme ve Değerlendirme Birimi tarafından gönderilen bir yazıda ‘ek ödeme sınırının aştığı dönemlerde ek ödeme dağıtım kararı alınmaması’ istendiğini öne sürerek döner sermayeleri yok edeceklerini söyledi.
Örneklerle nasıl ödeme yapılmayacağını açıklayan bu yazının manasının, "kimseye performans ödemesi yapmayın" anlamına geldiğini öne süren Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Hüseyin Kararman, “Bu konuda çok hassas davranan idareler de hemen bu talimatı usulüne göre uygulamışlardır. İlçe devlet hastanelerinde doktorlara 20 TL performans ödemesi yapılmıştır; diğer çalışanlara da bir kuruş bile ödenmemiştir. Hastanelerde iş yoğunluğu ve yükünün sürekli arttığı, hem gelirin ve hem çalışanının sunduğu katkının yükseldiği bir durumda döner sermayelerin bu şekilde yok edilmeye çalışılması son derece manidardır” dedi.
Çalıştıkça artan döner sermayenin, çalışanların çalıştıkça düştüğünü belirten Kararman şunları söyledi:
“Çalışanın hakkını teslim ederek emeğinin karşılığını vermek yerine idarecinin, çalışanı gözden çıkarması ve haklarını yok etmenin peşine düşmesi kabul edilemezdir. Düşüre düşüre döner sermayeleri yok etmek isteyenlere müsaade etmeyeceğiz, rıza göstermeyeceğiz. Sağlık Bakanlığı’na ve hastane idarecilerine çağrıda bulunuyor ve ’çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzen için çalışmalar yapın, mevzuatınızı düzenleyin’ diyoruz. Çalışanın hakkını teslim edin, çalışanının cebinden elinizi çekin, emeğini sömürmekten vazgeçin diye sesleniyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Döner Sermaye Yok Edilecek İddiası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Eylül 2015 tarihinde saat 16 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Döner Sermaye Yok Edilecek İddiası haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:19
  • Guneş
   06:08
  • Öğle
   13:12
  • İkindi
   16:58
  • Akşam
   19:55
  • Yatsı
   21:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı