AYDIN HABERLERİ

Döner Sermaye Mağduriyeti Gideriliyor

IHA
16.10.2015 - 08:54Son Güncelleme :

BAKİ KARAER

IHA

Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, Sağlık-Sen’in döner sermaye mağduriyetinin giderilmesi için girişimlerde bulunduğunu belirtti.
Sağlık-Sen Şube Başkanı Baki Karaer, yaptığı açıklamada; “Geliri düşük hastanelerde çalışan personelin döner sermaye mağduriyeti Sağlık-Sen’in çabaları sonucu gideriliyor. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun bağlı sağlık tesislerine 21 Ağustos 2015 tarihli ‘Aylık Gelir ve Dağıtılacak Ek Ödeme’ konulu gönderdiği yazıyla sabit ek ödemelerin toplamının, dağıtılabilir döner sermaye tutarından yüksek olduğu hastanelerde veya sabit ek ödeme ve dağıtılan döner sermaye toplamının dağıtılabilir döner sermaye tutarından yüksek olduğu hastanelerde dağıtılacak döner sermaye hesabında; dağıtılabilir döner sermayeyi geçmemeleri gerektiği, Sayıştay raporlarına atıf yapılarak vurgulamıştı. Böylelikle Türkiye genelindeki 120 hastanede, hekimler dâhil tüm çalışanlar sabit üzeri döner sermaye alamayacaklardır. Yine; Türkiye genelinde 300’ün üzerinde hastanede, hekim dışı sağlık çalışanları döner sermaye alamayacak, hekimlerin de döner sermayelerinde 1000 TL’nin üzerinde düşüşler olacaktır” dedi.
Sorunun çözümü noktasında adımlar atıldığına işaret eden Karaer, “Sağlık çalışanlarını mağdur eden düzenlemenin yeniden ele alınması ve yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla Sayıştay ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu yetkilileri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde var olan sorunun çözümüne yönelik adımlar atılıyor. Mağduriyetlerin yaşanmaması için hastanelerin dağıtılabilir döner sermaye tutarının, yeni uygulamayla düştüğü oranda hesap edilen hazine hissesi oranı aşağı çekilerek hesaplanacak. Sendikamızın yaptığı görüşmeler neticesinde ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı ve yetkilileri, Sayıştay ve Sendikamızın yaptığı toplantı sonucunda bahse konu yazı nedeniyle hastanelerin dağıtılabilir döner sermaye tutarının düştüğü oranda, hesap edilen hazine hissesi oranının aşağı çekilmesi hususunda mutabakata varıldı. Görüşmeler sonucunda yönetmelik değişikliği de yapılacak. Çözümün geçici olması nedeniyle sendikamız tarafından Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun bağlı sağlık tesislerine yazdığı yazının iptali için dava açıldı” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Döner Sermaye Mağduriyeti Gideriliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 08 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Döner Sermaye Mağduriyeti Gideriliyor haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:30
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı