Gündem Haberleri

  Dondurmayla minibüsü kaldırıp, kamyonu çektiler

  Hakan ÜZER/İNEGÖL(Bursa), (DHA)
  16.07.2007 - 15:55 | Son Güncelleme:

  BURSA’nın İnegöl ilçesinde bir pastane tarafından üretilen 655 kiloluk Maraş Dondurması'nın dayanıklılığı, ilginç bir gösteriyle test edildi. Kalıp halindeki dondurmanın bir ucu vince, bir ucu ise 2 ton ağırlığındaki minibüse bağlandı. Daha sonra vinç, dondurmanın ucuna bağlı olan minibüsü havaya kaldırdı.

  İnegöl’de baba meslekleri dondurmacılığı sürdüren üç kardeşin sahibi olduğu bir pastane, hakiki maraş dondurması yaptıklarını kanıtlamak için bir gösteri düzenledi. Firma tarafından üretilen 655 kilogramlık silindir şeklindeki dondurmanın iki ucuna demir halkalar yerleştirildi. Halkalarla birlikte dondurucudan çıkarılan dondurma daha sonra firma çalışanları tarafından Hikmet Şahin Kültürparkı’nda bekleyen vincin yanına getirildi. Dondurma kalıbının bir uçundaki halka vince, diğer ucundaki halka ise iki ton ağırlığı minibüsü çevreleyen halatların ucuna takıldı. Daha sonra ise, dondurma kalıbının tuttuğu minibüs vinçle 3 metre yüksekliğe kaldırıldı. Bu testin ardından ise dondurma kalıbının ucundaki çengel bir kamyona takılarak kamyon çekildi.

  PARKTAKİLERE ÜCRETSİZ DAĞITILDI

  Vatandaşların ilgiyle izlediği gösterinin ardından, dondurma kalıbı içinde herhangi bir halat olmadığının gösterilmesi için ise kalıp, motorlu testere ile ikiye bölündü. Firmanın Genel Müdürü Ahmet Kaya, ilçede 15 yıldır bu işle uğraştıklarını söyledi. Kaya, testte kullandıkları dondurmayı 500 kilo süt, 150 kilo şeker ve Kahramanmaraş yöresine özgü saleple hazırladıklarını kaydetti.

  Yapılan gösterinin ardından testte kullanılan dondurma, kültürparkı dolduran vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı