Gündem Haberleri

  Donanma'da hüzünlü tören

  Ergün AYAZ- Orhan UZUN/GÖLCÜK(Kocaeli), (DHA)
  17.08.2009 - 13:04 | Son Güncelleme:

  MARMARA Depremi'nin merkez üssü olan ve aynı zamanda ‘Donanma Kenti' olarak da adlandırılan Gölcük'te Donanma Komutanlığı Karargahı ile Tersane Komutanlığı sınırları içinde hayatını kaybeden 420 askeri personel için anma töreni yapıldı.

  Donanma Komutanlığı'nın depremde yıkılan eski Komutanlık binasının bulunduğu alanda yaptırılan Deprem Şehitleri Anıtı önündeki anma törenine, Donanma Komutanlığı Harp Filosu Komutanı Tümamiral Mücahit Şişlioğlu da katıldı. Tümamiral Şişlioğlu, anıta çelenk koyup anı defterini imzaladıktan sonra saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra saygı atışı yapılarak İstiklâl Marşı okundu. Tümamiral Şişlioğlu'nun depremde ölenlerin yakınlarına başsağlığı dilediği törende, oğlu denizaltıcı er Hüsnü Dizdar'ı kaybeden Macide Dizdar, tansiyonunun düşmesi sonucu baygınlık geçirdi. Ambulansa alınan acılı anneye burada müdehale edildi.

  Deniz Kurmay Binbaşı Abdülkadir Küçük, anma töreninde yaptığı konuşmada depremde 420 Deniz Kuvvetleri personelinin yaşamını yitirdiğini, felaketin boyutu göz önüne alındığında yaraların sarılmasının kolay olmadığı söyledi. Depremin ardından büyük seferberlik başlatıldığını hatırlatan Binbaşı Küçük, “Büyük seferberlik örneği yaşandı. Türk halkının, uluslararası kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin gösterdiği gayretleri hiçbir zaman unutmayacağız” dedi.
  Tören ardından depremde yaşamlarını yitiren askerlerin yazılı olduğu şehitler anıtına yakınları kırmızı karanfil bıraktı. Bazı şehit yakınları gözyaşlarına hakim olamadı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı