MALATYA HABERLERİ

Don Zararından Korunmak İçin Sulama Önerisi

IHA
12.07.2015 - 15:43Son Güncelleme : 12.07.2015 - 15:44

KAYISIDA DON ZARARINDAN KORUNMAK İÇİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ.

IHA

Kayısıda ilkbahar donlarına karşı alınacak tedbirler ile ilgili yapılan çalışmalar ve araştırmalar çerçevesinde, merkezi Adana’da bulunan JAIN Sulama Sistemleri San.ve Tic. A.Ş. Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen toplantı ile sulama sistemleri konusunda bilgilendirmeler yapıldı.
Altın Kayısı Ramada Plaza’da düzenlenen toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Şevket Başyiğit, Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Vekili Mehmet Sevim, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Vekili Mehmet Alışık, TARSİM Bölge Müdürü Bünyamin Kadak, il müdürlüğü konu uzmanı teknik elemanlar ve sulama sistemleri bayileri katıldılar.
Kayısıda ilkbahar donlarından koruma yöntemlerinde sulama sistemleri ile ilgili araştırmalar ve çalışmalar konusunda JAIN Sulama Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Cenk Çağlayan tarafından katılımcılara bilgilendirmeler yapıldı. Çağlayan, “Spring sulama sistemi ile sadece bitki ıslatılarak ya da tüm alan ıslatılarak uygulama yapılır. Tüm alanın ıslatılması su kaynağına ve enerji tüketimine bağlı olarak tercih edilebilir. Hava sıcaklığı +1 veya +2 derecede iken sistemi açmak ve şeffaf, temiz buz ile bitkiyi kaplamak gerekir. Metrekareye saatte 3 litre su kullanılıp her -1 derece için su miktarı 0,5 litre eklenmelidir. Buz kendiliğinden çözülünceye kadar sulamaya devam edilmelidir” dedi.
Soru cevap bölümü ile devam eden toplantının sonunda bir konuşma Ali Selvi, “İlimizde son iki yılda meydana gelen ilkbahar don zararlarından dolayı 2014 yılında yüzde 95, 2015 yılında ise yaklaşık yüzde 50 civarında kayısılarımız zarar gördü. Konu ile ilgili alınacak tedbirler için yıllardan beri il müdürlüğü olarak araştırmalar yapıyoruz, bilinen yöntemler ile çiftçilerimizin tedbir almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bu konudaki tüm kurum ve kuruluşların yaptığı çalışmaları yakından takip ediyoruz. Bu çerçevede ilimizde bilgilendirme toplantısı düzenleyerek yaptıkları çalışmaları ve elde ettikleri gelişmeleri bizlerle paylaşan JAIN Sulama Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. yetkililerine teşekkür ediyorum. Ayrıca firma yetkililerince ileriki aşamada ilimizde demonstrasyon kurma sözü aldık. Bunu da yakından takip edeceğiz. Yapılacak olan demonstrasyon sonuçları doğrultusunda gerekli çalışmaları yapacağız” ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Don Zararından Korunmak İçin Sulama Önerisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Don Zararından Korunmak İçin Sulama Önerisi haberi güncellenecektir.

  MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:29
  • Guneş
   06:06
  • Öğle
   12:31
  • İkindi
   15:58
  • Akşam
   18:34
  • Yatsı
   19:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı