ADANA HABERLERİ

"Don Savaşçısı" Rüzgar Makineleri

IHA
21 Temmuz 2015 - 09:56Son Güncelleme : 21 Temmuz 2015 - 09:57

POLYAR MAKİNE PROJE VE İMALAT MÜDÜRÜ SELİM ÖZKAN, "ÜRETİLEN BU MAKİNE 60 DÖNÜMLÜK ALANA KADAR ETKİLİ SONUÇ VEREBİLİYOR" DEDİ.

IHA

Özellikle kış ve bahar aylarında meydana gelen ve tarımsal alanlarda büyük zararlara yol açan don olaylarına karşı, çiftçi ürününü yerli malı “Don savaşçısı” rüzgar makineleri ile koruyacak. Adanalı usta ve mühendislerin tamamen yerli mal üretimle geliştirdiği rüzgar makineleri, aynı işi yaptıkları ithal makinelerin çok daha ucuzu olan fiyatıyla, çiftçinin hem ürününü hem de cebini koruyacak.
Adanalı çıraklıktan yetişen tornacı ustaları Kemal Polat ve Ahmet Yardımcı tarafından 1985 yılında kurulan ve makine mühendisi Selim Özkan’ın katılımıyla faaliyet alanını genişleten Polyar Makine, çiftçinin don sorununa çözüm için sürdürdükleri arayışlarını mutlu sona ulaştırdı.
4 firmadan oluşan Polyar Grup’un şirketlerinden olan Polyar Grup şirketlerinden Polyar Makine Proje ve İmalat Müdürü Selim Özkan, “don” sorununun Çukurovalı narenciye üreticileriyle birlikte tüm ülkenin sorunu olduğunu, geçen yıl çiçeklerin açma zamanında gerçekleşen don yüzünden özellikle ceviz ve kaysıda büyük üretim kaybı yaşandığını hatırlattı.
Geçen yılki don olayı yüzünden Türkiye’de neredeyse hiç ceviz ve kayısı üretilmediğini vurgulayan Selim Özkan, “Çiftçi don sorununa çare bulmak için hava sıcaklığının düştüğü günlerde bahçelerde lastik yakıyor, bir şekilde don sorununa çare bulmaya çalışıyor. Elbette ki çiftçinin bu ilkel yöntemleri sorunu çözmede yetersiz kalıyor“ dedi.
ÇİFTÇİ BİLİNÇLENİYOR
Çiftçinin ABD ve Yeni Zelenda’da üretilip ithal edilen “don kırıcı” rüzgar makinelerini yüksek fiyatları nedeniyle satın almakta zorlandığını anlatan Palyar Makine Proje ve İmalat Müdürü Selim Özkan, “Bizim ürettiğimiz makineler ise hem aynı işi görüyor hem de ithal ürüne göre çok daha ucuz fiyatlarla. Üretilen bu makine 60 dönümlük alana kadar etkili sonuç verebiliyor. Belki ‘Yılda birkaç gün sürecek don için bu makineleri fuzili masraf gibi görenler olabilir. Ancak bir günlük don çiftçinin bütün emeğini silip götürebilir. Özellikle büyük işletmelerde bu zarar 500 binden başlayıp milyon liralarla ifade edilebilen zarara yol açabiliyor. Nitekim çiftçimiz de yavaş yavaş bu bilince gelmeye başladı “ diye konuştu.
Özkan, ürettikleri rüzgar makinelerini Türkiye ile benzer iklim koşullarına sahip İran’a da ihraç etmek için çalışmalara başladıklarını, İran Tarım Bakanlığı’nca yaptıkları görüşmeler sonucu rüzgar makinelerinin İran’da denendiğini kaydetti. Özkan, “Üretimimize güveniyoruz. Makinemizi gelecekte birçok ülkeye ihraç edeceğimizi düşünüyoruz” dedi.
Özkan, rüzgar makinelerini üretmek için üç yıl AR-GE çalışması yaptıklarını ve kuracakları distribütörlüklerle çiftçiye makinenin yararlarını anlatıp, kullanımını yaygınlaştırmaya çalışacaklarını söyledi.
Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu tür tarım zararlarına karşı çiftçiye destek de verdiğini hatırlatan Özkan, “Özellikle de yerli ürün kullanımında destek daha artıyor. Çiftçimiz bu işi fazladan bir gider olarak görmemeli. Aksine, bütün gün belki bütün bir ay boyunca oturan itfaiyenin bir yangına gidip hayat kurtarması, malı mülkü kurtarması gibi bu da çiftçinin tarlasında don nedeniyle olaşabilecek üretim yangınını başlamadan söndürebilir. İtfaiyeci gibi hayat kurtarır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden "Don Savaşçısı" Rüzgar Makineleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Temmuz 2015 tarihinde saat 09 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Don Savaşçısı" Rüzgar Makineleri haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:54
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:35
  • Akşam
   19:30
  • Yatsı
   20:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı