Dünya Haberleri

DÜNYA

  Don Kişot krizi

  Uğur ERGAN / ANKARA, Ömer BİLGE LEFKOŞA
  11 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 11 Şubat 2006 - 13:19

  Türkiye’nin eylem planını destekliyor diye İngiltere’yle atışan Rum lider Papadopulos KKTC’de artık (yeldeğirmenlerine karşı savaşan) ’Don Kişot’ diye anılıyor. ’KKTC tanınır’ diyen İngiltere’yi protesto eden Rumlar, Londra’ya karşı Türkiye’nin ABüyeliğini veto etme kartını öne sürdü. Rumlar, İngiltere’yi destekleyen ABD’li yetkililerle de görüşmeyecek.

  TÜRKİYE’nin Kıbrıs önerilerini desteklediği gerekçesiyle İngiltere’yle diplomatik savaşa giren Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, ay sonunda adaya gelmeyi planlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısını Mathew Bryza’yı da İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw gibi ’taciz’ edeceğini açıkladı. ’KKTC tanınır’ diyen İngiltere’yi resmen protesto eden Rum yönetimi, Londra’yı ’Artık arabulucu olamaz’ ilan etti.

  İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’un, ’Papadopulos bu tavrını sürdürürse KKTC tanınır, bugün olsa Rumları AB’ye almazdık’ sözlerinin yarattığı infial Rum yönetiminde devam ediyor. Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu İngiltere’yi dün resmen protesto etti, Hükümet Sözcüsü Yorgo Lilikas ise, adadaki garantör ülkelerden İngiltere’nin artık Kıbrıs sorununa arabulucu olamayacağını ilan etti.

  Londra’nın cevabı gecikmedi ve Rumların bir başka hassas olduğu konuda İngiltere’nin Avrupa işlerinden sorumlu Bakanı Douglas Aleksander dün bir açıklama yaptı. Aleksander, Türkiye’yi mülkiyet konusunda AİHM’de sıkıştırmaya çalışan Rumlarla yeni bir cephe açarak, ’Mülkiyet sorunu Avrupa mahkemelerinde değil, adada kapsamlı bir anlaşma ile çözülebilir’ dedi.

  PAPADOPULOS’TANVETOTEHDİDİ

  Rum Alithia Gazetesi, Papadopulos’un son krizin ardından İngiltere’yi, "Türkiye’nin AB üyeliğini engelleriz" diyerek tehdit ettiğini yazdı. Gazeteye göre Londra’nın artan baskısı üzerine Papadopulos, İngiliz Dışişleri’ne bir mesaj göndererek, "Türkiye’ye karşı AB içinde veto kartını kullanmaya hazırız" dedi.

  Straw’a havaalanında VIP salonunu açmayan ve randevu dahi vermeyen Rum lider Tasos Papadopulos, İngiltere’nin Türkiye’nin Kıbrıs eylem planına destek vermesi üzerine, İngiltere ve ABD yerine geleneksel dostları Rusya lideri Vladimir Putin’i masada görmek istediklerini belirtmişti. Rum lider şimdi de Yunanistan ve Türkiye’yi de ziyaret etmeyi planlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mathew Bryza’yı hedef aldı.

  Papadopulos’un Müsteşarı Hristodulos Başardis, "ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Gül’ün önerileri temelinde diyalogun yeniden başlaması gerektiğini söyleyerek, bölgede gerçekleştireceği görüşmelerin çerçevesini de belirledi. Bu tutum Lefkoşa’yı rahatsız etti ve bu rahatsızlık Washington’a da iletildi. Amerikalı yetkili Talat ile makamında görüşürse, Straw’a uyguladığımız tutum aynen geçerli olacak" dedi.

  Adım adım düello

  Kıbrıs krizi, Rumların, geçen ay adayı ziyareti sırasında KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la "makamında" görüşen İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’u taciz etmesiyle başladı.

  Rumlar İngiliz bakanı VIP salonundan almadı, Papadopulos randevu vermedi ve İngiltere’nin garantörlüğünü Lahey Adalet Divanı’na götürmekle tehdit etti.

  Straw’un karşılığı gecikmedi ve İngiliz Bakan, ’Papadopulos böyle devam ederse KKTC tanınır, bugün olsa Rumları AB’ye almazdık’ açıklamasını yaptı.

  Papadopulos hükümeti İngiltere’yi tehdit etti ve ’Artık adada arabulucu olamazlar’ restini çekti.

  ABD, Rumların bu görüşüne katılmadıklarını açıklarken, Rumlar, İngiltere ve Türkiye’ye destek veren ABD’ye de saldırı kararı aldı. Papadopulos ve Yakovu adayı ziyaret edecek ABD’li yetkilinin, Talat’ı makamında ziyaret etmesi halinde Straw gibi aynı muameleye uğrayacağını ilan etti.

  Ankara: AB artık Rumların gerçek yüzünü ifşa ediyor

  İNGİLTERE Dışişleri Bakanı Jack Straw’un, Kıbrıs Rum Kesimi lideri Tasos Papadopulos’u sert bir dille eleştirip, KKTC’nin ileride tanınabileceği sinyalini vermesi Ankara’da büyük memnuniyet yarattı. Üst düzey bir Türk diplomatik kaynak Hürriyet’e şu değerlendirmede bulundu:

  "AB, 24 Nisan referandumundan bu yana Rumların gerçek yüzünü çok iyi biliyordu. Ancak bunu bir türlü açık şekilde dışarıya ifade etmiyordu. Artık AB bu tutumundan vazgeçme eğilimine girdiğinin ilk sinyalini Straw’un sözleriyle ortaya koydu. Straw’un Avam Kamarası’ndaki açıklamaları Rumların gerçek yüzünü dünya kamuoyuna ifşa etmiştir. Bunun arkasının geleceğine inanıyoruz."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı