Gündem Haberleri

  Domuz katliamı

  Hürriyet Haber
  22.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Malezya'da domuzdan insana geçen bir virüs 53 kişiyi öldürünce, ordu bu hayvanlara yönelik bir yoketme operasyonu başlattı. İlk gün binlerce domuz tüfeklerle itlaf edildi.

  Ülkede büyük kriz yaratan ölümcül virüs ilk kez geçen ekim ayında teşhis edildi. İnsan beynine yerleşip, yüksek ateş ve şiddetli kusmadan sonra hastayı ağır komaya sokarak öldüren Japon kökenli virüsün, sivrisinekler aracılığıyla domuzlardan insanlara geçtiği saptandı. Bunun üzerine hükümet açık dereleri kurutmak için harekete geçti. Ancak bu önlem de yeterli olmayınca, domuzları imha kararı alındı.

  Domuzların 5'te biri ölecek

  Malezya'nın önemli ihraç ürünlerinden birini oluşturan evcil domuzlara yönelik operasyon önceki gün başlatıldı. Tepeden tırnağa koruyucu giysilere bürünen askerler çiftlikleri dolaşarak domuzları öldürmeye başladılar. Son iki gün içinde öldürülen binlerce hayvanın leşi traktör ve buldozerlerle toplu halde gömüldü. Bu arada sivrisineklerin kökünü kurutmak için de bataklıklara 9 bin litre haşarat ilacı sıkıldı. Malezya'daki 300 bin domuzun en az 65 bininin imha edilmesi planlanıyor.

  Piyangoyla yardım

  Bu arada Singapur'da da bir mezbaha işçisinin aynı virüsten ölmesi, hastalığın Malezya sınırlarını aşmış olması endişesi yarattı. Ölümcül virüs nedeniyle Singapur ve Tayland gibi bölge ülkelerinin domuz eti alımlarını durdurması Malezya'da ekonomik sıkıntı yarattı. Domuzların imhası nedeniyle çaresiz kalan çiftçilere yardım amacıyla devletin özel lotarya şirketleriyle elele vererek piyangolar düzenlemesi kararlaştırıldı. Hükümet çiftçilere 132 milyon dolar yardım yapacak. Çiftçilere yardım fonunda toplanacak parayla ayrıca virüsten etkilenen bölgede 300 bin kişi aşılanacak.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı