Domuz gribinin kırmızı et sektörüne etkisi

A.A.
29.04.2009 - 11:30 | Son Güncelleme:

Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Kayar, Türkiye'de domuz gribiyle ilgili et sektörü açısından korkulacak bir durum olmadığını kaydetti.

Meksika'da başlayan ve daha sonra Avrupa'ya sıçrayan domuz gribi, Türkiye'de de tedirginlikle karşılanıyor.

Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Kayar, domuz gribi nedeniyle Avrupa'ya yapacağı seyahati iptal ettiğini belirtti.

Türkiye'de Tarım ve Köyişleri Bakanlığından ruhsatlı domuz çiftliği bulunmadığını ifade eden Kayar, “Şu anda kayıt altına girmiş domuz çiftliğimiz yok. O nedenle Türkiye'yi tesiri altına sokabilecek bir sıkıntı gözükmüyor. Ayrıca domuz gribi, domuz etinden değil, domuzun kendisinden insana bulaşıyor” dedi.

Türkiye'nin şu anda kırmızı ette ithalata ve ihracata kapalı bir durumda olduğunu ifade eden Kayar, Tarım Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü'nün yurt dışından gelebilecek olası hastalıklar nedeniyle et ithalatına izin vermediğini, Türkiye'deki et fiyatları dünya piyasalarından çok pahalı olması nedeniyle ihracatın da söz konusu olmadığını söyledi.

Domuz gribinin insandan insana bulaşarak yayıldığını belirten Kayar şunları kaydetti:

“Bütün Avrupa alarmda. Her ülke girişine termal kamera takılmış. Ateşli olan insanları termal kameradan tarıyorlar ve karantinaya alınıyor. Bunları yakından takip ediyoruz. Grip olan insanlar bence şu anda Avrupa'ya gitmemeli. Direk orada karantina bölgesine alınırlar ve normal grip olsalar bile domuz gribi bulaşabilir. Mesela benim önümüzdeki hafta Avrupa seyahatim vardı, iptal ettim.”

Konunun insan sağlığı açısından öneminin çok büyük olduğunu ancak, et sektörü açısından çok korkulabilecek bir durum olmadığını belirten Kayar, “Çünkü bizim domuzla uzaktan yakından alakamız yok” diye konuştu.

“MASKELERE TALEP OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Bonex markasıyla hijyenik sarf malzemeleri üreten Bonmed Sağlık Ürünleri ve Makine Sanayi Ticaret Limited Şirketi Satış Müdürü Nihat Uludaş ise domuz gribinden dolayı ağza takılan maskelere özellikle bir talep gelmediğini, ancak talep olacağını düşündüğünü belirtti.

Kuş gribinde maske satışlarında yüzde 30 artış yaşadıklarına dikkat çeken Uludaş, “Maskede aylık 3 milyon adet üretim yapıyoruz ve şu anda üretimimizi ancak yetiştiriyoruz. Bir talep artışı olması durumunda yedek makinelerimizi devreye sokabiliriz. Biz iç pazarın yanı sıra Yunanistan, Türk Cumhuriyetleri, Makedonya'ya ve Kıbrıs'a ihracat yapıyoruz. Bu konuda özellikle yurt dışından bize farklı talepler gelebilir” şeklinde konuştu.

RDP Medikal şirketinin sahibi Yusuf Kubat ise domuz gribinden dolayı maske satışında az da olsa bir hareketlenme yaşandığını ifade ederek, “Yüz maskesi satışlarımızda yüzde 10 artış oldu. Bunun daha da artmasını bekliyorum” dedi.

Kubat, yıllık toplam satışlarının 10 milyon adet olduğunu kaydetti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı