Dünya Haberleri

  Domuz gribini önleyen madde

  Hürriyet Haber
  22.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tayvanlı bilim adamları, domuz ve kuş gribi virüsünü yok eden bir madde geliştirdiklerini öne sürdü. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 4 ayda domuz gribinden ölenlerin sayısının 700’ü bulduğunu açıkladı.

  WHO’ya göre domuz gribinden 4 ayda 700’den fazla kişi öldü. Hükümetler, dünyayı bekleyen ölümcül bir salgından korunmanın yollarını ararken Tayvanlı bilim adamları, A(H1N1) virüsünü durduran organik bir madde geliştirdiklerini iddia etti.

  Bilim adamları, geliştirdikleri maddeye NTU-VirusBom adını verdi. Ulusal Tayvan Üniversitesi araştırmacıları, maddenin domuz gribi, kuş gribi virüsleriyle, stofil enfeksiyonlarına yol açan bakterileri durdurduğunu öne sürüyor. Bilim adamlarına göre bu madde, hastalıkların önüne geçmek için hijyenik ürünlerin yanı sıra, hava filtresi, yüz maskesi, koruyucu giysilerde kullanılabilir. Araştırma ekibinde yer alan Lin Shihming, NTU-VirusBom’un domuz gribi salgının kontrol edilmesinde önemli bir buluş olduğunu söyledi.

  Okullar ertelenebilir

  Avrupa’da İngiltere, domuz gribinden en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Geçen hafta 55 bin yeni domuz gribi vakası teşhis edildiği bildirildi. Bu nedenle İngiliz hava yolları şirketleri, domuz gribinden şüphelendikleri hastaları raporsuz uçağa almamayı planlıyor. WHO, ne tür kararlar alacaklarına ülkelerin karar vereceğini belirtti.

  Mısır’dan hac uyarısı

  MEKKE’den gelen bir kadının domuz gribinden ölmesinin ardından Mısır, yaşlı, hamile, çocuk ve kronik hastaların bu yıl ki hac planlarını ertelemelerini tavsiye etti. Yetkililer, yüz binlerce kişinin bir araya geldiği Suudi Arabistan’dan hastalığın dünyanın dört bir yanına yayılmasından endişe ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı